Kis­sa­ta­lon ta­ri­noi­ta: Omis­ta­jan tulisi sopia kis­san­sa kanssa pe­li­sään­nöis­tä, vaikka usein kissa saa tah­ton­sa läpi joka ta­pauk­ses­sa

Dumbledore, tuo upea komistus, tuli Jalasjärveltä Vaasan kissatalon. Nyt kissa on jo saanut uuden kodin.
Dumbledore, tuo upea komistus, tuli Jalasjärveltä Vaasan kissatalon. Nyt kissa on jo saanut uuden kodin.
Kuva: Jade Lönnroos

Kun päätät omistautua kissalle ja antaa elämäsi sille, tee sen kanssa alkajaisiksi jokunen alustava aiesopimus, pienen palaverin muodossa.

Kokouksen aihe voisi liittyä ruokahuoltoon, puhtaanapitoon, inhottaviin eläinlääkärissä käynteihin, joita kohtuuden nimissä olisi vältettävä loppuun saakka ja rajoitettava vain välttämättömiin.

Olisi hyvä keskustella myös pakollisista mummolamatkoista ja varsinkin niiden karsimisesta minimiin. Vieläkin suotavampaa olisi niiden unohtaminen kokonaan, ohjeistaa kissa.

Pari ohjetta neuvotteluihin

Eivät aiheet aina jokaiselta osin omistajaa miellytä, mutta turvatakseen selustansa ja välttyäkseen yhteiselonne mahdollisilta katastrofaalisilta seurauksilta, keskustelut kannattaa käydä mukisematta, hyvässä hengessä ja hyvissä ajoin.

Annankin sinulle nyt muutamia varteenotettavia neuvotteluohjeita kissasi kanssa:

1. Anna kissalle, mitä se haluaa.

2. Neuvottelu on päättynyt.

Kissan ilme ei neuvottelun aikana todennäköisesti värähtänytkään.

Kissa ei osallistunut lainkaan sotaan, mutta voitti sen. Kissa katseli sinua koko debattinne ajan kuin olisit joku tiibetiläinen laama. Lopuksi se säteili kuin Tšernobylin ydinvoimala.

Onko kissoihin hurahtaneiden ihmisten kanssa asiointi aina noin helppoa? Mikähän tuonkin ihmisoletetun älykkyysosamäärä on? Ei kai paljoakaan vasemman jalan saappaan kokonumeroa suurempi.

Taas sinua vietiin kuin sitä tiibetiläistä laamaa narussa!

Hieman asiaa(kin)

Kissa ei aina sanele ehtoja huushollissa. Jalasjärveltä meille Vaasan kissatalolle tuotiin mutkien kautta jo kuukausia sitten Dumbledore.

Hieno, iso, upea kolli oli huonossa hapessa tulotilanteessa, kauttaaltaan haavojen peitossa. Lieneekö tapellut vähäisistä ruuanmurusista kylän muiden laiminlyötyjen kissojen kanssa? Korvat olivat punkkien syövyttämät.

Kissa selvisi kuitenkin hengissä pahimmista elämän koskiosuuksista Jalasjärven kivikkoisilla kujilla.

Joku ystävällinen ihminen sen pyydysti ja autottomana sai Facebookin kautta autokyydin kissalle Vaasaan. Kiitos kuuluu sille tuntemattomalle kyyditsijällekin! Ensin mentiin kuitenkin Seinäjoen eläinsairaala Evidensian kautta. Siellä kissa sai ensiavun.

Dumbledore on saanut nyttemmin uuden kodin.

Ei kai tuota kattia kukaan ole koskaan Jalasjärvellä edes ymmärtänyt kaivata. Ei ole perään kyselty.

Kissatalolla odotamme aina lain määräämät 15 vuorokautta. Jos ei omistajaa siinä ajassa ilmaannu, etsimme kissalle uuden kodin.

Missä on ihmisten moraali ja etiikka? Kotieläimethän ovat ihmisten armoilla.

Ongelma ei ole vain Jalasjärvi, se on maan laajuinen.

Suomessa hylätään vuosittain 20 000 kissaa.

Kirsti Koivula

Ilmoita asiavirheestä