Pääkirjoitus

Kirkko kaipaa kes­ki­tie­tä teo­lo­gi­sil­le tul­kin­noil­le – ­Sa­maa su­ku­puol­ta olevien vih­ki­mi­nen jakaa edel­leen

Seinäjoki

Samaa sukupuolta olevien vihkiminen jakaa kirkkoa edelleen. Arkistokuva.
Samaa sukupuolta olevien vihkiminen jakaa kirkkoa edelleen. Arkistokuva.

Evankelis-luterilainen kirkko on ajautunut erikoiseen tilanteeseen. Kirkko ei hyväksy samaa sukupuolta olevien avioliittoja, mutta käytännössä pareja vihitään ilman, että siitä tulisi minkäänlaisia seuraamuksia vihkiville papeille.

Kirkolliskokous äänesti toukokuussa avioliittokäsityksen muuttamisesta. Tarjolla oli vaihtoehto, jonka mukaan kirkkojärjestykseen olisi tullut kaksi rinnakkaista avioliittokäsitystä.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut