Kiina arvosteli tiistaina kovasanaisesti Taiwanin uuden presidentin Lai Ching-ten maanantaina pitämää virkaanastujaispuhetta. Kiinan mukaan puhe merkitsi käytännössä Taiwanin itsenäisyyden tunnustamista.
Puheessaan Lai ylisti Taiwanin demokratiaa ja kiitti sen asukkaita siitä, etteivät nämä ole antaneet ulkoisten voimien horjuttaa itseään, vaan ovat päättäväisesti puolustaneet demokratiaa.
Kiinan Taiwanin asioiden toimiston (TAO) lausunnossa muistutettiin, että sanoipa Lai mitä tahansa ja millä tavalla tahansa, se ei muuta sitä, että Taiwan on osa Kiinaa. Lausunnossa ei eritelty, millaisiin vastatoimiin Kiina aikoo ryhtyä.
Yhteensä yli 40 maata, muun muassa Yhdysvallat, Japani ja Kanada, lähettivät valtuuskunnan virkaanastujaisiin. Kahdeksasta maasta, jotka tunnustavat Taiwanin itsenäisyyden, paikalla oli valtionpäämies.
Kiina on arvostellut Laita ja kutsunut häntä muun muassa vaaralliseksi separatistiksi.