Kevin, Miki, Jasu, Eppu ja monet muut saivat nyt omat ni­mi­päi­vän­sä

Suomalaisten nimenanto on selvästi kansainvälistynyt. LEHTIKUVA / Antti Aimo-Koivisto
Suomalaisten nimenanto on selvästi kansainvälistynyt. LEHTIKUVA / Antti Aimo-Koivisto

Tänä vuonna esimerkiksi Jasu ja Eppu pääsevät juhlimaan nimipäiväänsä, kun suomalaiseen nimipäiväkalenteriin on lisätty 33 uutta nimeä. Asiasta kertoo tiedotteessaan Helsingin yliopisto, joka vastaa Suomen nimipäiväuudistuksista.

Suomalaisessa kalenterissa on palaavia nimiä, vanhojen nimien uusia muunnelmia sekä ensimmäistä kertaa kalenteriin nousevia uusia nimiä. Edellisen uudistuksen tavoin uusien nimien joukossa ei ole tälläkään kertaa yhtään suomen kieleen pohjautuvaa nimeä. Sen sijaan kalenteriin nousee uusia kansainvälisiä nimiä, kuten Camilla, Jessica ja Kevin.

Suomalaiseen kalenteriin palaavat Aamos, Linus ja Rolf.

– Suomalaisten nimenanto on selvästi kansainvälistynyt. Siksi kalenteriin on nyt hyväksytty useita vierasasuisiakin nimiä, kuten Jessica eikä Jessika, tai Linus eikä Liinus, kertoo nimistöntutkimuksen dosentti Minna Saarelma-Paukkala tiedotteessa.

Pohjana annetut nimet

Vanhojen almanakkanimien variantteja ovat Epun ja Jasun lisäksi esimerkiksi Alissa, Lili, Livia ja Marju sekä Ilja, Jose ja Miki.

Nimipäiväuudistuksia tehdään nykyään viiden vuoden välein. Vuoden 2025 uudistusten pohja-aineistona käytettiin vuoden 2020 aineistoa, joka sisälsi alkuvuonna 2018 elossa olleiden suomen- ja ruotsinkielisten suomalaisten ensimmäiset etunimet. Tähän aineistoon lisättiin Suomessa vuosina 2018–2022 syntyneiden lasten ensimmäiset etunimet.

Suomalaiseen kalenteriin pääsyn perusehtona oli, että nimi esiintyy aineistossa vähintään 500 naisella tai miehellä. Näin hyväksytyillä uusilla nimillä on aineistossa kaikkiaan noin 26 000 suomenkielistä nimenkantajaa.

Matteo ja Luca suomenruotsalaiseen kalenteriin

Suomenruotsalaiseen kalenteriin lisättiin 27 nimeä. Monet suomenruotsalaisen kalenterin uusista nimistä on omaksuttu englanninkielisestä maailmasta. Tällaisia ovat esimerkiksi Caspian, Elvin, Tristan ja Morris. Uusien nimien joukossa on myös kolme -ton-loppuista miehennimeä Aston, Elton ja Winston. Italialaista nimistöä edustavat taas Sienna, Matteo ja Luca.

– Muutama skandinaavinen nimikin pääsee nyt kalenteriin, kuten Tova ja Joar, jotka esiintyivät jo vanhoissa riimukivissä. Norjalaisesta ja tanskalaisesta nimistöstä lainattuja ovat taas Line ja Lykke, kertoo tiedotteessa filosofian tohtori Leila Mattfolk.

Uusien nimien joukossa on myös joitakin kirjallisuuteen viittaavia nimiä.

– Esimerkiksi C. S. Lewisin Narnian tarinoiden prinssin nimi Caspian sijoitettiin samalle päivälle kuin Astrid Lindgrenin ja Tove Janssonin lastenkirjoista tutut Ronja, My ja Mio.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä