Kevin Lan­ki­nen tokeni vai­keas­ta avaus­eräs­tä kauden en­sim­mäi­seen voit­toon

Lankinen oli Vancouverin voiton takuumies. Lehtikuva/AFP
Lankinen oli Vancouverin voiton takuumies. Lehtikuva/AFP

Suomalaismaalivahti Kevin Lankinen lukeutui joukkueensa parhaimmistoon, kun hänen edustamansa Vancouver Canucks taivutti Chicago Blackhawksin maalein 3–2 jääkiekon NHL:ssä. Ottelu ratkesi Vancouverin eduksi vasta voittolaukauskilpailussa, jossa Lankinen ei antautunut kertaakaan.

– Pidän voittolaukauskilpailuista, joissa taistellaan yhdellä yhtä vastaan. Olemme harjoitelleet rankkareita paljon treeneissä ja pystyimme tekemään yhden maalin, Lankinen tuumi NHL:n verkkosivuilla.

Chicagon Ryan Donato ohjasi avausmaalin ensimmäisen erän puolivälin jälkeen, ja Tyler Bertuzzi tuplasi karkumatkan juuri ennen erätaukoa, mutta avauserän takaiskujen jälkeen Lankinen ei ollut yllätettävissä. Kauden toisen ottelunsa ja ensimmäisen voittonsa torjunut suomalainen pysäytti kiekon peliajalla 31 kertaa.

Vancouverin Jake DeBrusk kavensi lukemat 1–2:een toisen erän alkupuolella. Max Sasson tasoitti erän puolivälin jälkeen.

– Paransimme ottelun edetessä. Alku oli vähän hidas, Lankinen tuumi.

Kolmannessa erässä Vancouver laukoi 12 kertaa kohti Chicagon maalia, mutta maalivahti Spencer Knight piti kotijoukkueen mukana pelissä. Lankinen selvisi Vancouverin maalilla seitsemällä torjunnalla.

Maalittoman jatkoajan jälkeen ratkaisu syntyi voittolaukauskilpailussa. Lankinen torjui esimerkiksi suomalaishyökkääjä Teuvo Teräväisen yrityksen ja nollasi muutkin Chicagon maalintekoaikeet. Vancouverin Brock Boeser upotti voittomaalin neljännessä laukojaparissa.

Lankinen oli mielissään siitä, miten joukkueen sinnikkyys riitti vielä Dallas Starsista otetun 5–3-voiton jälkeen. Dallas-ottelussa maalilla oli Thatcher Demko, mutta lauantain vastaisena yönä Suomen aikaa oli Lankisen vuoro loistaa.

– Pelasimme peräkkäisinä päivinä ja takana oli pitkä matka paikkakunnalta toiselle, joten olin ylpeä, miten jätkät tulivat peliin, taistelivat loppuun asti ja voitimme, 30-vuotias maalivahti kertoi.

Chicagon Teräväinen pelasi 16.18 minuuttia ja laukoi peliajalla kahdesti kohti vastustajan maalia, mutta 31-vuotiaan suomalaisen kolmen ottelun pistejakso päättyi.

Määttä pakitteli vajaat 15 minuuttia

Puolustajakonkari Olli Määttä pelasi Utah Mammothin takalinjoilla 14.40 minuuttia, kun Utah kukisti kotonaan San Jose Sharksin maalein 6–3. Peliaika oli 31-vuotiaalle Määtälle kauden toiseksi korkein.

Nick Schmaltz ja Clayton Keller johtivat Utahin hyökkäyspeliä kumpikin neljällä tehopisteellä. Schmaltz teki kolme maalia ja nappasi yhden syöttöpisteen. Keller teki maalin ja rohmusi kolme syöttöpistettä.

Utah on voittanut kolme kauden viidestä ottelustaan ja majailee länsilohkossa kuudentena tasapisteissä seitsemäntenä olevan Vancouverin kanssa. Myös Utah on voittanut nyt kaksi ottelua peräkkäin.

Ilmoita asiavirheestä