Laitaoikeisto oli ottamassa odotettua vaalivoittoa useissa EU-maissa, kun EU-vaalien ääntenlaskenta eteni sunnuntai-iltana.
Dramaattisimmat seuraukset vaalitulos sai aikaan Ranskassa, missä presidentti Emmanuel Macron hajotti kansalliskokouksen ja määräsi uuden vaalit pidettäväksi 30. kesäkuuta.
Ranskassa laitaoikeistolainen Kansallinen liittouma (RN) oli ottamassa ennusteiden mukaan suoranaisen rökälevoiton noin 32 prosentilla äänistä. Macronin Renessanssi-puolueen johtama liittouma oli jäämässä vain vajaaseen puoleen tästä noin 15 prosentin kannatuksella.
– Tämä ei ole hyvä tulos puolueille, jotka puolustavat Eurooppaa, Macron sanoi ja kuvaili päätöstä uusista vaaleista raskaaksi.
Niin sanotut keskiryhmät ovat kuitenkin säilyttämässä enemmistön Euroopan parlamentissa. Keskustaoikeistolaisen Euroopan kansanpuolueen EPP:n kärkiehdokas Ursula von der Leyen vakuuttikin puoleensa rakentavan liittolaistensa kanssa parlamenttiin linnakkeen sekä oikean että vasemman laidan ääriryhmiä vastaan.
– Enemmistöä ei voi muodostaa ilman EPP:tä. Me pysäytämme heidät (ääriryhmät). Se on varmaa, von der Leyen sanoi.
EU:n laajuisen äänestysprosentin arvioidaan olevan 51 prosenttia. Vuoden 2019 vaaleissa äänestysprosentti oli hieman alle 51 prosentin.
EPP pysyy suurimpana ryhmänä
Koko EU-parlamenttia koskevan ennusteen mukaan EPP:llä, sosialistien ja demokraattien ryhmällä S&D:llä sekä liberaalilla Renew Europella on uudessakin parlamentissa yli puolet paikoista.
EPP on säilyttämässä asemansa parlamentin selvästi suurimpana ryhmänä. Se on ennusteen mukaan saamassa 186 paikkaa, 10 enemmän kuin nykyisessä parlamentissa.
S&D olisi saamassa 133 paikkaa, eli se menettäisi 6 paikkaa. Renew Europe puolestaan olisi kärsimässä tuntuvan tappion ja saamassa 82 paikkaa, 20 vähemmän kuin nykyparlamentissa. Myös vihreät ovat kärsimässä tuntuvan tappion.
Laitaoikeisto vahvisti asemiaan niin paljon, että konservatiivit ja reformistit (ECR) sekä identiteetti ja demokratia (ID) -ryhmien yhteenlaskettu edustajamäärä nousisi ennusteen mukaan lähes tasoihin S&D:n kanssa.
Saksassa liittokansleri Olaf Scholzin sosiaalidemokraatit olivat hallituskumppaneineen kärsimässä pahan tappion samalla kun Vaihtoehto Saksalle (AfD) oli saamassa maan toiseksi suurimman noin 16 prosentin äänisaaliin.
Selvästi suurimman osan saksalaisten äänistä eli vajaan kolmanneksen olivat saamassa opposition kristillisdemokraatit (CDU/CSU).
Ruotsissa yllätti ympäristöpuolue
Radikaali oikeisto lisäsi kannatustaan myös Itävallassa ja Hollannissa. Itävallassa Vapauspuolue FPÖ nousee suurimmaksi 27 prosentin äänipotilla.
Ruotsissa sosiaalidemokraatit pysyvät suurimpana puolueena, mutta odotettua heikommalla tuloksella. Toiseksi suurimmaksi nousee maltillinen kokoomus ja kolmanneksi ympäristöpuolue. Viimeksi mainittu oli suuri yllättäjä lisäten kannatustaan yli neljällä prosenttiyksiköllä ja ohittaen ruotsidemokraatit.
Myös vasemmistopuolue menestyi Ruotsissa hyvin tuplaten EU-parlamentin paikkojensa määrän yhdestä kahteen.
Puolassa pääministeri Donald Tuskin koalitio oli ykkönen 38 prosentin ääniosuudella. Kansalliskonservatiivinen Laki ja Oikeus sai noin 34 prosenttia äänistä.
Espanjassa keskustaoikeistolainen PP kukisti niukasti hallituspuolue sosialistit. Laitaoikeiston Vox keräsi 10 prosentin äänisaaliin.
---
Lähteinä myös mm. Politico, APA, Le Monde