Eduskunnan istuntotauko alkoi juhannuksen jälkeisellä viikolla. Pian sen jälkeen alkoi mediassa ja sitä myöten oppositiossa kova myllytys.
Paljastui, että kokoomuspiireissä oli junailtu 35 miljoonan euron tuki Helsinki Garden -tapahtuma-areenalle. Oppositio vaati pääministeri Petteri Orpon (kok.) eroa. Puhemies Jussi Halla-aholla (ps.) ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin kutsua eduskunta koolle.
Itse arvioin, että 35 miljoonan euron ehdollinen tuki on erikoinen syy keskeyttää eduskunnan istuntotauko ja roudata kaikki 200 kansanedustajaa Arkadianmäelle veronmaksajien piikkiin, mistä päin maailmaa hyvänsä.
Näin kuitenkin tehtiin, vaikka esimerkiksi Tytti Tuppuraisen (sd.) Uniper-miljardien sulaminen ei edellisen pääministerin, saati puhemies Matti Vanhasen (kesk.) mukaan ollut riittävä syy istuntotauon keskeyttämiseen.
Heinäkuun 21. päivä eduskunta kokoontui kuulemaan pääministerin ilmoitusta. Opposition pitämät puheet toistivat itseään kuin rikkinäinen levy.
Lopuksi äänestettiin luottamuksesta ja huolimatta opposition korkeasta läsnäoloprosentista, pääministeri sekä hallitus saivat luottamuksen. Toivottelimme toisillemme aurinkoista kesän jatkoa, ja kukin lähti sinne, mistä oli tullutkin. Päivä oli kesäteatteria Arkadianmäellä.
Sitten mennään Afrikkaan. Elämäni aikana olen oppinut Afrikan olevan manner, jonne länsimaat kippaavat rahaa, kuka kolonialismi-syytteiden vuoksi, kuka kilpensä kiillottamiseksi, ja kuka pelkästään taloudellisen hyödyn tavoittamiseksi.
Afrikan mantereella sijaitseva, Espanjalle kuuluva kaupunki nimeltä Ceuta on päässyt kuviin muutaman viime päivän ajan. Sinne on kohdistunut laittomien siirtolaisten vyöry. On puhuttu kymmenistätuhansista tulijoista, kuvien perusteella he ovat 99-prosenttisesti miehiä.
He haluavat Eurooppaan, koska Espanjan vasemmistohallitus on jo antanut tänä vuonna yli miljoonalle laittomalle maahantulijalle oleskelu- ja työluvat.
Ceutan ”rynnäkkö” oli mielestäni hybridioperaatio, jonka junailijat pyrkivät horjuttamaan Espanjaa ja siinä samalla koko Euroopan yhteisöä.
Espanja toimii Schengenin ulkorajalla kilpenä, aivan kuten Suomikin. Mehän pistimme itärajan kiinni, estämään Venäjän hybridivaikuttamista. On kuitenkin syytä olla hereillä, milloin varautumistamme testataan seuraavan kerran.
Espanjalaiset siis ”taistelevat” Ceutassa Euroopan ja länsimaisen sivilisaation puolesta. Vaikka Suomen uutislähetyksissä väitetään lähes kaikkien tunkeutujien palanneen takaisin Marokkoon, kansainväliset lähetykset kertovat muuta. Miehet eivät kertomansa mukaan ole lähdössä Ceutasta kuin Eurooppaan.
Näihin hyökkäyksiin on suhtauduttava vakavasti. Afrikassa on noin 1,5 miljardia ihmistä, joiden liikkeistä on oltava hereillä.
Osa siirtolaisista toivoo parempaa elämää Euroopassa, mutta on muistettava, että maahantulijoiden joukossa on myös heitä, joiden mielestä länsimainen kulttuuri saa väistyä.
Espanjalaisten tiedotusvälineiden ja Euronews-kanavan raporttien mukaan turvallisuusviranomaiset ovat huomanneet merkkejä jihadistitaustaisista henkilöistä massan seassa.
Realistit huomaavat nämä asiat. Unelmoijat eivät.
kansanedustaja Vaasasta.