Kelan etuuksien maksuissa on ollut maanantaina viivästyksiä, mutta niiden syy on epäselvä.
Kelan viestinnästä kerrottiin STT:lle iltapäivällä sähköpostitse, että kaikki maksut ovat lähteneet pankeille ajallaan. Kelan mukaan ongelma olisi koskenut S-Pankkia.
Viestinnän mukaan pankkihäiriö koskisi useita erilaisia Kelan etuuksia, joiden maksupäivä on 10. maaliskuuta. Määrällisesti suurimmat etuudet ovat elatustuki ja työttömyysturva.
S-Pankin viestinnästä kerrotaan, että pankkiin tuli maanantaiaamuna kyselyitä etuuksien maksusta. Pankin mukaan sen maksujenvälityksessä ei kuitenkaan ole ollut häiriötä.
Osa maksuista, jotka pankki tavallisesti saisi maksajalta aamuyöstä, saapui pankkiin vasta aamun aikana. Maksut on pankin mukaan kirjattu asiakkaiden tileille sitä mukaa, kun niitä on saapunut.