Katso video: Aurora Botnian kap­tee­ni An­ders­son on unel­ma­työs­sään

Vaasa
Aurora Botnian kapteeni Anders Andersson on työskennellyt koko uransa merillä.
Aurora Botnian kapteeni Anders Andersson on työskennellyt koko uransa merillä.
Kuva: Anne Laurila

Merenkurkussa Vaasan ja Uumajan väliä seilaavan Aurora Botnian kapteeni Anders Andersson on ollut tehtävässään siitä lähtien, kun uusi laiva otettiin käyttöön runsaat kolme vuotta sitten.

– Sitä ennen olin mukana suunnittelemassa Aurora Botniaa ja asuin sen rakentamisvaiheessa paljon Raumalla.

Aurora Botnian rakentamisen loppuvaiheessa laivan kapteenit harjoittelivat uuden aluksen ajamista Satakunnan ammattikorkeakoulun simulaattorilla Raumalla.

Simulaattoriin oli ohjelmoitu laivan ja Vaasan ja Uumajan satamien kaikki tiedot. Simulaatorilla harjoiteltiin esimerkiksi laivan ajamista satamaan pimeällä, myrskyssä, rankkasateessa, ja niin edelleen (Ilkka-Pohjalainen 10.3.2021).

Viime vuosi oli ennätys

Aurora Botnialla koettiin laivan tähänastisen historian ennätys viime vuonna.

Matkustajia Andersson työtovereineen kuljetti vuoden aikana 279 590 henkilöä. Lähtöjä oli kaikkiaan 1 164 vuoden aikana.

Vuonna 2023 rahtikuljetuksia oli 20 886. Rekkojen, konttien, trailerien ja täysperävaunuyhdistelmien lisäksi Aurora Botnian kahdella autokannella kuljetettiin 63 647 pienempää ajoneuvoa ja 461 bussia.

Työtovereita kapteeni Anderssonilla on noin 120, kesäaikaan hiukan enemmän.

Katso videolta, mitä kapteeni kertoo työstään Aurora Botnialla.

Lue myös Vaasa-lehden Merenkurkun liikenne -aiheinen pääkirjoitus 13.11.2024 lehdestä:

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä