KAJ palasi "ran­kal­ta mutta hie­nol­ta" vii­su­reis­sul­ta Suomeen

KAJ-yhtyeen jäsenet Kevin Holmström (oik.) ja Jakob Norrgård kuvailivat viisureissua rankaksi mutta hienoksi. LEHTIKUVA / Kimmo Penttinen
KAJ-yhtyeen jäsenet Kevin Holmström (oik.) ja Jakob Norrgård kuvailivat viisureissua rankaksi mutta hienoksi. LEHTIKUVA / Kimmo Penttinen

Suomenruotsalainen huumoriyhtye KAJ palasi maanantaina Suomeen Sveitsin Baselissa järjestetyistä Euroviisuista. Median edustajat ja fanit ottivat yhtyeen vastaan kello viiden jälkeen Helsinki-Vantaan lentoasemalla.

Reissu oli rankka, mutta hieno, kuvailivat yhtyeen jäsenet Kevin Holmström ja Jakob Norrgård. Yhtyeen kolmas jäsen Axel Åhman oli lentänyt Vaasaan.

Ruotsia edustanut KAJ sijoittui Euroviisuissa neljänneksi. Yhtyeen kappale Bara bada bastu oli yksi kilpailun ennakkosuosikeista. Holmström ja Norrgård kertoivat median edustajille olevansa ylpeitä ja tulokseen tyytyväisiä. Neljäs paikka on hyvä, yhtyeen jäsenet totesivat.

Kaksikolta kysyttiin, voisiko KAJ osallistua viisuihin vielä uudestaan.

– Katsotaan. Mennään ensin kotiin vähän rauhoittumaan, Holmström kertoi medialle.

Holmström ja Norrgård kiittelivät Ruotsin delegaatiota ja kehuivat vielä viisut voittanutta Itävallan artistia. Maata edusti JJ kappaleella Wasted Love.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä