Venetsian elokuvajuhlien pääpalkinnon Kultaisen leijonan sai tänä vuonna yhdysvaltalainen elokuvaohjaaja Jim Jarmusch.
Jarmuschin Venetsiassa ensi-iltansa saanut Father Mother Sister Brother -elokuva kertoo kolme tarinaa vaikeista perhesuhteista. Pääosissa ovat Cate Blanchett, Adam Driver ja Tom Waits. Elokuvan tapahtumapaikkoja ovat New Yorkin osavaltio, Dublin ja Pariisi.
Jarmusch on kuvaillut elokuvaansa "eräänlaiseksi action-elokuvien vastakohdaksi".
– Kiitos arvostuksestanne hiljaista elokuvaamme kohtaan, Jarmusch sanoi puheessaan.
Venetsian elokuvajuhlien voittajasuosikkina pidettiin tänä vuonna Gazaan sijoittuvaa elokuvaa The Voice of Hind Rajab, joka kertoo perheensä kanssa israelilaisten sotilaiden tulituksen kohteeksi joutuneesta pienestä tytöstä. Pääpalkinnon sijaan tunisialaisen Kaouther Ben Hanian elokuva palkittiin toisella palkinnolla, Hopeisella leijonalla.
Hind Rajab kuoli Gazan kaistalla alkuvuodesta 2024, kun hän yritti paeta perheensä mukana autolla Gazan kaupungista. Ben Hania muistutti puheessaan, että tarina ei ole vain Hind Rajabin.
– Se on surullisesti tarina kokonaisesta kansasta, johon kohdistuu kansanmurha, hän sanoi.
Ben Hania sanoi omistavansa palkintonsa palestiinalaiselle Punaiselle Puolikuulle ja kaikille Gazassa ihmishenkiä pelastaville.
– He ovat todellisia sankareita.
Näyttelijäpalkinnot Kiinaan ja Italiaan
Parhaan naisnäyttelijän palkinnon Venetsiassa voitti Xin Zhilei kiinalaiselokuvasta, joka on englanninkieliseltä nimeltään The Sun Rises on Us All. Cai Shangjunin ohjaama elokuva kertoo naisesta ja tämän entisestä rakastetusta, joka on suorittanut vankilatuomion naisen tekemästä rikoksesta.
Parhaana miesnäyttelijänä puolestaan palkittiin italialainen Toni Servillo, joka on jatkanut pitkää yhteistyötään ohjaaja Paolo Sorrentinon kanssa elokuvassa La Grazia. Servillo palkittiin roolistaan presidenttinä, joka yrittää löytää tasapainon oman moraalinsa ja eutanasiaa koskevan lakialoitteen välillä.
Venetsian elokuvajuhlien palkinnot jaettiin myöhään lauantaina.
-----
Lähteinä myös Hollywood Reporter ja uutistoimisto Reuters