Jawa ja Bertta löy­si­vät rau­niois­ta no­peas­ti uhreja – Pe­las­tus­koi­rat näyt­ti­vät tai­to­jaan har­joi­tuk­ses­sa La­pual­la

Lapua
Kolmevuotias australiankelpie Jawa on rauniokoirana tulevaisuuden toivo. Keskiviikkona se hoiti tehtävänsä hyvin harjoituksessa viranomaisten kanssa.
Kolmevuotias australiankelpie Jawa on rauniokoirana tulevaisuuden toivo. Keskiviikkona se hoiti tehtävänsä hyvin harjoituksessa viranomaisten kanssa.
Kuva: Jaakko Elenius

Palomestari Timo Piippo antaa ensitiedon: räjähdysainetehtaalla on räjähtänyt. Tehdasalueella on töissä alle 10 henkilöä, joista kolmen tiedetään kävelleen tapahtumapaikalta itse pois. Vähintään kaksi ihmistä on kateissa.

Kyse on onneksi harjoituksesta, mutta tällaisen tilanteen edessä pelastajat voivat jonain päivänä olla.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä