Toisille kasautuu työtehtäviä enemmän kuin jaksaa kantaa, ja toisia ei enää tarvita. Kuulostaa tutulta, vai mitä?
Vaasan kaupunginteatterissa saa torstaina 23.10. ensi-iltansa Reko Lundánin kirjoittama nykydraama Tarpeettomia ihmisiä.
Tarina sijoittuu 2000-luvun alun Suomeen, mutta tapahtumat voisivat aivan hyvin sijoittua myös vuoteen 2025.
Näytelmän alussa kojeistoasentaja Kari (Ville Härkönen) jää työttömäksi ja eksyy vähitellen oman päänsä sisälle.
Samaan aikaan Karin vaimo Tuula (Milla Kangas) ylenee myymälävastaavaksi, ja Tuulan ystävä Petri (Seppo Merviä) on hukkua töihinsä opettajana. Vähitellen Karin katkeruus alkaa purkautua kodin seinien sisäpuolella.
Näytelmä näyttää, mitä perheessä tapahtuu silloin, kun yhteiskunta unohtaa ihmisen, eikä omien tunteiden käsittelyyn ole työkaluja tai voimia.
Ei alle 12-vuotiaille
Puhuttelevan ja vaikuttavan näytelmän Vaasan kaupunginteatteriin ohjaa vierailijana Sakari Hokkanen.
– Näytelmässä työttömyys ja kokemus tarpeettomuudesta saavat synkkiä seurauksia ja johtavat lähisuhdeväkivaltaan. Teos on valitettavasti ajankohtaisempi kuin koskaan. Tuoreen tutkimuksen mukaan yli puolet Suomessa asuvista naisista on kokenut lähisuhdeväkivaltaa, kertoo Hokkanen kaupunginteatterin tiedotteessa.
Teoksen lavastuksen ja puvustuksen suunnittelee vieraileva skenografi Salli Kari, äänimaailman Jouni Ilari Tapio, valot Teemu Vähänen ja kampaukset ja maskit Maija Hauta-aho.
Puhutteleva nykydraama tulee katsojan iholle. Esitys on suunnattu aikuisille, eikä sitä suositella alle 12-vuotiaille.
Vaasan kaupunginteatteriin näytelmä tehdään yhteistyössä Rikosuhripäivystyksen kanssa.
Tarpeettomia ihmisiä saa ensi-iltansa Vaasan kaupunginteatterissa 23.10.2025. Esitykset jatkuvat 20.12.2025 asti.