Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Jär­jes­tö­jen työtä ei ole varaa hei­ken­tää

Samaan aikaan, kun julkiset palvelut ohjaavat ihmisiä yhä useammin järjestöjen tarjoaman tuen piiriin, järjestöjen toimintaedellytyksiä heikennetään rahoitusta vähentämällä.

Yhtälö on ristiriitainen. Tuen tarve kasvaa samaan aikaan, kun mahdollisuudet auttaa kapenevat.

Järjestöjen tekemä työ ei aina näy suurina tekoina. Sen arvo näkyy siinä, että ihmisen arki alkaa jälleen kantaa. Aamulla noustaan, syödään ja lähdetään liikkeelle. Kaupassa käyminen, ruoan valmistaminen, laskujen maksaminen ja kodista huolehtiminen onnistuvat.

Useimmille nämä ovat tavallisia asioita. Kaikille niistä suoriutuminen ei kuitenkaan ole itsestäänselvyys.

Järjestöjen työtä ei ole varaa heikentää juuri silloin, kun tuen tarve kasvaa.

Vaikeat elämäntilanteet, mielenterveyden haasteet, päihdeongelmat, yksinäisyys tai pitkään jatkunut syrjäytyminen voivat tehdä tavallisistakin arjen tehtävistä kuormittavia.

Kun arki alkaa horjua, seuraukset näkyvät nopeasti hyvinvoinnissa, osallisuudessa ja mahdollisuuksissa rakentaa tulevaisuutta.

Juuri tähän järjestöjen työ kohdistuu. Se vahvistaa arjen perustaa silloin, kun ihminen ei selviä yksin. Vasta kun arki alkaa kantaa, on voimia tarttua myös muihin elämän haasteisiin.

Kaikkein merkittävimmät askeleet otetaan usein ennen kuin ongelmista tulee näkyviä. Ennen kuin talousvaikeudet syvenevät. Ennen kuin yksinäisyys pitkittää vaikeaa elämäntilannetta. Ennen kuin arjen ongelmat kasvavat niin suuriksi, että niiden ratkaiseminen vaatisi myöhemmin huomattavasti enemmän tukea ja kalliimpia palveluja.

Siksi järjestöjen työ säästää inhimillistä ahdinkoa ja ehkäisee myös yhteiskunnan kustannuksia.

Nyt viimein on aika tunnistaa, mikä kannattelee ihmisiä. Monen hyvinvoinnin perusta rakentuu aivan tavallisista asioista. Järjestöjen työ auttaa vahvistamaan tätä perustaa ja tavoittamaan ihmisiä, ennen kuin he putoavat turvaverkkojen ulkopuolelle.

Siksi on vaikea ymmärtää, miksi juuri niitä toimijoita heikennetään, joiden tehtävänä on ehkäistä ongelmien kasautumista. Järjestöjen työtä ei ole varaa heikentää juuri silloin, kun tuen tarve kasvaa.

Järjestöjen tekemä työ näkyy siinä, että arki kantaa. Ja kun arki kantaa, kantaa usein myös katse kauemmas tulevaisuuteen.

Annika ManninenArki sujuvaksi -toiminnan asiantuntija, Marttaliitto