Iso au­rin­ko­ener­gia­han­ke sai Lai­hial­la luvan vuoden kä­sit­te­lyn jälkeen – In­ves­toin­ti­pää­tös vielä puuttuu

EPV Energian tytäryhtiö suunnittelee 120 hehtaarin aurinkovoimalaa Laihialle. Hanke on samaa kokoluokkaa kuin yhtiön viime vuonna Lapualle valmistunut voimala.

Laihia
Jos Laihian hanke toteutetaan, alueella voisi tulevaisuudessa näyttää suurin piirtein tältä. Kuva Simossa sijaitsevasta aurinkovoimalasta, jossa on noin 120 000 paneelia.
Jos Laihian hanke toteutetaan, alueella voisi tulevaisuudessa näyttää suurin piirtein tältä. Kuva Simossa sijaitsevasta aurinkovoimalasta, jossa on noin 120 000 paneelia.
Kuva: Pekka Aho

EPV Energian aurinkovoimalahanke Laihialla on yhden askeleen lähempänä. Laihian tekninen lautakunta hyväksyi keskiviikkona toimenpideluvan Kaakimonnevan alueen hankkeelle.

Lupahakemus oli jätetty noin vuosi sitten. Esillä se oli maaliskuussa.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä