Is­la­mis­tit käyt­tä­vät Ko­raa­nin polt­ta­mi­sia hy­väk­seen kään­tääk­seen huomion pois ko­ti­maan on­gel­mis­ta, sanoo tutkija

Koraanilla on aidosti keskeinen asema islamissa. LEHTIKUVA/AFP
Koraanilla on aidosti keskeinen asema islamissa. LEHTIKUVA/AFP

Ruotsissa ja Tanskassa viime aikoina tapahtuneet Koraanien polttamiset ja muut islamin pyhää kirjaa häpäisevät teot ovat herättäneet muslimimaissa voimakkaita vastareaktioita.

Tapahtumat ovat poikineet muun muassa diplomaattien puhutteluja ja boikottikehotuksia sekä nostattaneet mielenosoituksia ainakin Irakissa ja Iranissa.

Arabian kielen ja islamin tutkimuksen tohtori Maria Pakkalan mukaan islamistit käyttävät Koraanin polttamisia poliittisesti hyväkseen. Islamismi tarkoittaa poliittista islamia, johon liittyy islamin oppien ulottaminen yhteiskuntaan laajemmin.

– Islamistit ovat viime vuosina ahkerasti mustamaalanneet Ruotsia ja levittäneet salaliittoteorioita esimerkiksi siitä, että Ruotsi tahallaan ärsyttää muslimeja, huostaanottaa heidän lapsiaan kasvattaakseen heistä kristittyjä ynnä muuta, Pakkala kommentoi STT:lle sähköpostitse.

Islamistien viljelemiä valheita Ruotsista on levittänyt myös Venäjä arabiankielisillä mediakanavillaan, Pakkala sanoo.

– Näitä kanavia on tosi paljon, ja osa on solminut yhteistyösopimuksia arabimaiden yleisradioiden kanssa. Näin ollen Venäjän propaganda leviää nopeasti arabiaksi jopa muslimimaiden kansallisten kanavien kautta, Pakkala sanoo.

Islamistien retoriikasta muslimien valtavirtaan

Pakkalan mukaan maat kuten Irak ja Iran, joissa islamistit ovat vallassa tai poliittisesti vahvoja, ovat käyttäneet polttamistapauksia hyväkseen kääntääkseen tyytymättömien nuorten huomion pois sisäisistä ongelmista.

– Klassinen muslimeja provosoiva länsimaalainen "vihollinen" toimii helposti, Pakkala kuvailee.

Irak oli syksyn 2021 parlamenttivaalien jälkeen vuoden ilman hallitusta neuvottelujen jumiuduttua. Viime vuonna maassa koettiin levottomuuksia, jotka kytkeytyivät populistiseen shiialaiseen uskonoppineeseen Muqtada al-Sadriin.

Kun Irakissa tänä kesänä on protestoitu Ruotsissa ja Tanskassa tapahtuneita Koraanin häpäisyjä, juuri al-Sadrin on kerrottu kehottaneen ihmisiä osoittamaan mieltä.

Maan sisäisiä levottomuuksia nähtiin viime vuonna myös Iranissa, jossa puhkesi laajoja mielenosoituksia sen jälkeen, kun nuori kurdinainen Mahsa Amini kuoli siveyspoliisin käsissä.

Koraanin häpäisyt ovat nostattaneet protesteja myös Iranissa, jossa Ruotsi on Pakkalan mukaan rinnastettu perinteisiin perivihollisiin, Yhdysvaltoihin ja Israeliin.

– Tavallinen rivimuslimi uskoo helposti, että Ruotsin hallitus sallii tai jopa edistää Koraanin polttamista kiusatakseen vihaamiaan muslimeja. Tämä on islamistien retoriikkaa, josta on tullut muslimien valtavirran ajattelua. Tällä tavalla ajattelevia muslimeja on helppoa käyttää hyväksi sisä- ja ulkopoliittisiin tarkoitusperiin, Pakkala sanoo.

Koraanin asema vertautuu Jeesukseen

Koraanilla on kuitenkin myös aidosti keskeinen asema islamissa. Teologisesta näkökulmasta Koraanin asema vertautuu pikemminkin Jeesuksen asemaan kristinuskossa kuin Raamattuun, sanoo STT:lle islamilaisen teologian yliopistonlehtori Ilkka Lindstedt Helsingin yliopistosta.

– Monen kristityn oppineen mielestä Jeesus on lihaksi tullut Jumalan sana. Samalla tavalla Koraani on Jumalan sana, joka on tullut konkreettiseen fyysiseen muotoon, Lindstedt sanoo.

Koraanin polttamista ei siis voi aivan suoraan verrata Raamatun polttamiseen.

– Jos joku laajalti polttaisi vaikkapa kuvia Jeesuksesta ristillä, se saattaisi aiheuttaa jonkin verran pahennusta ainakin kristittyjen parissa, Lindstedt toteaa.

Islamin eri koulukuntien kesken löytyy eroja muun muassa siinä, miten Koraania tulkitaan.

– Kaikki muslimiryhmät ovat kuitenkin siitä yksimielisiä, että Koraani on merkittävin teksti, Lindstedt sanoo.

Osa muslimeista pitää arabiankielistä Koraania hyvinkin kirjaimellisesti Jumalan sanana, mutta tämä koulukunta on Lindstedtin mukaan vähemmistöä.

– Suurin osa uskonoppineista katsoo, että ihmisen kielellä oleva arabiankielinen Koraani on jonkinlainen heijastuma Jumalan puheesta, joka on aistien tuolla puolen.

Korkeassa asemassa on Lindstedtin mukaan ennen kaikkea arabiankielinen Koraani, eikä käännöksillä ole yhtä korkeaa statusta.

Tammikuussa Turkin Tukholman-suurlähetystön luona poltettu Koraani oli englanninkielinen käännös. Lehtikuvien perusteella näyttää siltä, että Ruotsissa on kesällä poltettu myös arabiankielinen versio.

Polttamistapauksissa merkittävää symboliarvoa on ollut myös sillä, että mielenilmauksia on toteutettu lähetystöjen ja moskeijoiden luona, Lindstedt sanoo. Koraaneja polttaneet ovat hakeneet teoilleen huomiota ja sitä myös saaneet.

– Nämä ovat olleet valtavia mediatapahtumia, joista on uutisoitu laajalti.

Ilmoita asiavirheestä