IS: Kaksi kol­mes­ta suo­ma­lai­ses­ta vas­tus­taa Ve­nä­jä-suh­tei­den nor­ma­li­soin­nin aloit­ta­mis­ta

Helsinki

Kaksi kolmesta suomalaisesta vastustaa Suomen ja Venäjän suhteiden normalisoinnin aloittamista, selviää Ilta-Sanomien kyselystä.

Suhteiden normalisointi tarkoitti kyselyssä sitä, että maiden väliset diplomaattiset, taloudelliset ja ihmisten väliset yhteydet palautuisivat tulevaisuudessa ennalleen.

Suhteiden normalisoinnin aloittamista kannattaa noin joka neljäs.

Ikäryhmien välillä ei ole eroja, vaan kaikissa ikäryhmissä enemmistö vastustaa suhteiden normalisoinnin aloittamista.

Tutkimuksen toteutti Taloustutkimus, ja siihen vastasi yli 1 100 ihmistä internetpaneelissa lokakuun lopussa. Virhemarginaali on suurimmillaan noin kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.

Suomen valtiojohto on painottanut, ettei presidentti Alexander Stubbin ja Norjan pääministeri Jonas Gahr Stören puhelu Venäjän presidentti Vladimir Putinin kanssa tarkoita Venäjä-suhteiden normalisoinnin aloittamista.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä