Israelin mukaan Iran on tehnyt jälleen laajoja iskujen sarjoja Israeliin.
Iskut tehtiin sen jälkeen, kun Yhdysvaltain presidentti Donald Trump oli pitänyt odotetun puheensa sodan kulusta torstain vastaisena yönä.
Israelilaismedioiden mukaan iskuja tehtiin useisiin kohteisiin Israelin keskiosassa ja laajalle alueelle. Pelastajien mukaan ainakin neljä ihmistä on haavoittunut.
Medioiden mukaan Iran käytti iskuissaan rypälepommeja, jotka aiheuttavat tuhoa laajalla alueella ja vaaraa siviileille. Iran on puolestaan syyttänyt Israelia niiden käyttämisestä.
Iran vastasi uhkauksilla
Iran vastasi Trumpin puheeseen sodan jatkamisesta Lähi-idässä omilla uhkauksillaan.
Iranin armeijan johto sanoi lausunnossaan torstaina, että Iran aikoo tehdä aiempaa tuhoisampia iskuja Israelia ja Yhdysvaltojen kohteita vastaan Lähi-idässä. Lausunto luettiin Iranin valtiollisessa televisiossa.
Trump uhkasi puheessaan Yhdysvaltojen pommittavan Iranin "takaisin kivikaudelle" tulevina viikkoina.
Iranin armeija uhkasi lausunnossaan saattavansa Yhdysvallat häpeään ja että Yhdysvallat vielä katuisi ja antautuisi.
– Luotamme kaikkivaltiaaseen Jumalaan. Tämä sota jatkuu nöyryytykseesi, häpeääsi sekä ehdottomaan katumukseenne ja antautumiseenne asti, lausunnossa vastattiin Trumpille ja Yhdysvalloille.
Kiina syytti Yhdysvaltoja ja Israelia
Kiina taas kehotti osapuolia lopettamaan sotimisen. Kiinan mukaan aseelliset toimet eivät tuo ratkaisua tilanteeseen.
– Hormuzinsalmen meriliikenteen keskeytyksen perimmäinen syy ovat Yhdysvaltojen ja Israelin laittomat sotatoimet Irania vastaan, Kiinan ulkoministeriön tiedottaja sanoi lehdistötilaisuudessa torstaina.
Laittomilla sotatoimilla tiedottaja viittasi Israelin ja Yhdysvaltojen Iraniin tekemiin iskuihin, jotka käynnistivät Lähi-idän sodan helmikuun lopussa.
Hormuzinsalmi oli avoinna meriliikenteelle ennen kuin Yhdysvallat ja Israel aloittivat sodan Irania vastaan. Sodan syttymisen jälkeen Iran on seisauttanut meriliikenteen salmessa lähes täysin ja raakaöljyn hinnassa on nähty kovia hintapiikkejä.
Australian pääministeri Anthony Albanese puolestaan sanoi, että sodan alkuperäiset tavoitteet on saavutettu.
– Nyt kun nämä tavoitteet on saavutettu, ei ole selvää, mitä muuta vielä pitäisi saavuttaa, hän sanoi torstaina Australian pääkaupungissa Canberrassa pitämässään puheessa.