In­tias­ta Suomeen muut­ta­nut Vinod kehitti so­vel­luk­sen, joka voi pe­las­taa yk­si­näi­sen kul­ki­jan

Neljä vuotta Suomessa asunut Vinod huomasi, että monet naiset pitävät häirintää lähes normaalina osana arkea. Hän haluaa muuttaa sen, ensin sovelluksella, sitten asenteilla.

Vaasa
Vinod haluaa muuttaa ihmisten asenteita naisten kokemaa turvattomuutta kohtaan. Hän toivoo, että katujen turvattomuutta ei pidettäisi normaalina.
Vinod haluaa muuttaa ihmisten asenteita naisten kokemaa turvattomuutta kohtaan. Hän toivoo, että katujen turvattomuutta ei pidettäisi normaalina.
Kuva: Jarno Pellinen

Kun Vinod käveli eräänä aamuna kotiinsa, joukko humalaisia nuoria miehiä alkoi seurata häntä. He käyttäytyivät aggressiivisesti. Tilanne ei muuttunut fyysisesti uhkaavaksi, mutta se sai Vinodin tuntemaan olonsa turvattomaksi.

– Mietin, mitä tilanteessa voisi tehdä.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä