Hattupäisiä lännenmiehiä pistävine katseineen voi tänä kesänä vilahtaa sielun filminauhalla Vaasan kirkossa.
Kesän perinteiseen Iltamusiikki-konserttisarjaan sisältyy konsertti, jossa esitetään italialaisen Ennio Morriconen säveltämää, lännenelokuvista tuttua musiikkia.
– Konsertti on kuin pieni henkäys menneisyydestä ripauksella haikeutta, mutta samalla toivon asettamista tulevaisuuteen, Vaasan suomalaisen seurakunnan kanttori Tarja Viitanen kuvailee.
Morriconen musiikin ympärille koottuja klassisen musiikin konsertteja soitetaan ympäri Eurooppaa, myös osana aivan huippuorkestereiden ohjelmistoja.
Vaasassa on luvassa ainakin Morriconen klassikot Once Upon a Time in the West -elokuvasta Huuliharppukostaja ja Gabriel´s Oboe -elokuvasta Linnake. Kuuluakin kuuluisampaa, vislattavaa alkumusiikkia elokuvasta Hyvät ja pahat ja rumat ei kuulla.
Sen sijaan konsertissa esitetään toinen ikoninen elokuvamusiikin kappale A Time For Us, jonka Italialainen Nino Rota sävelsi elokuvaan Romeo ja Julia. Ohjelmaan sisältyy myös mm. Samuel Barberin tunteikas Adagio for Strings -teos.
– Selvästi kaksi romantikkoa on tehnyt konserttiohjelman, seurakunnan toinen kanttori Hanna Koljonen hymyilee. Hän soittaa konsertin yhdessä Tarja Viitasen kanssa.
Ilon kautta alkuun
Iltamusiikki-konserttisarja avataan ilon kautta. Avajaiskonsertissa 3.6. esiintyy paikallinen gospelkuoro Sing the Joy. Kuoron johtaja, Sini Usmi, on neljässä vuodessa nostanut kuoron aktiivilaulajien määrän viidestä liki kolmeenkymmeneen.
Nyt hyvin tehty työ näkyy harvinaisena, vasta ensimmäisenä paikallisena gospelkonserttina iltamusiikkisarjassa, jota Vaasassa on järjestetty jo 51 kesänä.
– Seuraava tähtäin on saada yleisö laulamaan enemmän mukana. Nyt sitä näkyy jo. Yhdessä laulaminen on aivan olennainen osa gospelkonsertteja, Umi kertoo.
Tärkeä hyvä lopetus
Heinäkuun alussa konserttisarjassa esiintyy nuori, Vaasan Kuula-opiston kasvatti, viulisti Emma Dahl. Hän soittaa yhdessä ystävänsä, huilisti Sonja Puolamäen kanssa kesäisen keveän ja lyyrisen ohjelman.
Vaasalainen, vuonna 2024 perustettu soitinyhtye Wasa Consort esittää konserttisarjan vanhinta, 1500- ja 1600-luvuilla sävellettyä musiikkia. Keskiaikaan kuulijaa kuljettavat gambasoittimet. Niidenkin historia vie Morriconen Italiaan.
– Italialaiset muusikot kehittivät gampasoittimet 1500-luvulla. Ne ovat erikoisia, koristeellisia ja käsityönä tehtyjä, kauniita soittimia, yhtyeen jäsen Elena Hämäläinen kertoo.
Häntä kiehtoo vanhemmassa musiikissa sen energia ja eloisuus sekä se, että sävellyksissä siirrytään vahvasti erilaisesta tunnelmasta toiseen.
– Sävellykset loppuvat aina iloiseen tunnelmaan. Keskiajalla katsottiin, että konsertin positiivinen lopetus on hyväksi ihmisen terveydelle, Hämäläinen valaisee.
Kesän Iltamusiikkia -konserttisarja päättyy 12.8. neljän vaasalaisen kirkkomuusikon yhteiskonserttiin, jossa kuullaan sekä laulu- että soitinmusiikkia.
Ilmamusiikkia-sarjan konsertit järjestää Vaasan evankelisluterilainen kirkko. Kaikkiin kymmeneen konserttiin on vapaa pääsy. Tarkempi ohjelmaa löytyy verkkosivuilta: vaasaevl.fi.