Ilkka Herola jälleen pal­kin­to­ko­rok­keel­le – Vä­hän­ky­rön kas­vat­ti Otto Niit­ty­kos­ki kisan toinen suo­ma­lais­on­nis­tu­ja

Lahti
Otto Niittykoski saavutti uransa ylivoimaisesti parhaan maailmancup-sijoituksen Lahdessa. Niittykoski on lähtöisin Vähästäkyröstä.
Otto Niittykoski saavutti uransa ylivoimaisesti parhaan maailmancup-sijoituksen Lahdessa. Niittykoski on lähtöisin Vähästäkyröstä.
Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva

Yhdistetyn mies Ilkka Herola on yltänyt kolmanneksi Lahdessa käydyssä maailmancupin osakilpailussa.

Viime viikolla osakilpailuvoittoa juhlineelle Herolalle palkintokorokepaikka on maailmancup-kauden kolmas.

Otto Niittykoski oli kisan toinen suomalaisonnistuja. Niittykoski pääsi lähtemään ladulle 20 sekuntia kärkeä perässä. Hän saavutti uransa ylivoimaisesti parhaan sijoituksen ja tuli kuudenneksi.

Kilpailun voittoon nousi norjalainen Jens Lurås Oftebro, ja maalleen ja perheelleen kaksoisvoiton varmisti veli Einar Lurås Oftebro. Herola jäi voittajasta 10,3 sekuntia.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä