Tilaajille

Il­ki­val­ta pilasi suo­si­tun ret­kei­ly­saa­ren – Nyt luonnon val­taa­maan pa­ra­tii­siin pääsee taas

Vaasa
Kynsiluotoon kierrätettiin laituriainekset Isolahden venesatamasta. Jarmo Latvala (oik.) ja Timo Soini olivat mukana asennustöissä.
Kynsiluotoon kierrätettiin laituriainekset Isolahden venesatamasta. Jarmo Latvala (oik.) ja Timo Soini olivat mukana asennustöissä.
Kuva: Jarno Pellinen

Gerbyn edustalla sijaitsevassa Kynsiluodossa luonto on vallannut omansa takaisin. Takavuosien suositussa retkeilysaaressa törmää vieläkin muistoihin menneisyydestä. Grillin betonirenkaassa kukoistaa nyt pensas ja vessan päälle on romahtanut jykevä koivu.

Kynsiluoto on Vaasan kaupungin omistama saari, joka sijaitsee viiden minuutin venematkan päässä Gerbyn venesatamasta, suoraan Ukkokaria vastapäätä.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä