Ilkan johto on saa­mas­sa vielä näytön paikan – Kes­ki­suo­ma­lai­nen tyytyy tois­tai­sek­si komp­ro­mis­siin

Ilkan markkina-arvo on noin 60–70 miljoonaa euroa alle sen, mitä yhtiön omistusten arvo erikseen olisi. Osakkeen arvoa saataisiin nostettua, jos yhtiö altistettaisiin ostotarjouksille. Vielä hallitus ei tätä ovea avannut.

Seinäjoki
Ilkan ylimääräinen yhtiökokous pidetään torstaina.
Ilkan ylimääräinen yhtiökokous pidetään torstaina.
Kuva: Tomi Kosonen

Ilkan johto on todennäköisesti saamassa lisäaikaa näyttää kyntensä. Jyväskyläläinen mediayhtiö Keskisuomalainen on nimittäin höllentämässä Ilkkaa kohti esittämiään vaatimuksia. Ainakin toistaiseksi.

Helmikuussa Keskisuomalaisen johtama sijoittajaryhmittymä aiheutti lakeuksilla parranpärinää, kun se ehdotti, että Ilkan kahdet osakesarjat yhdistettäisiin ja äänivallan rajoituksista luovuttaisiin.

Ilkan hallitus on käynyt keskusteluja suurimpien osakkeenomistajien kanssa.

Vielä on kesää jäljellä!

I-P Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä