Hi­tac­hin tu­li­pa­lon jäl­kei­nen ra­ken­nus­työ Vaa­sas­sa edistyy – "Ky­syn­tä on meille kovaa", toi­mi­tus­joh­ta­ja kertoo

Vaasa
Hitachi päätti maaliskuussa tapahtuneen tulipalon jälkeen rakentaa vaurioituneen tehtaansa uudelleen Vaasaan. Arkistokuva.
Hitachi päätti maaliskuussa tapahtuneen tulipalon jälkeen rakentaa vaurioituneen tehtaansa uudelleen Vaasaan. Arkistokuva.
Kuva: Jarno Pellinen

Hitachi Energyn maaliskuussa Vaasassa palaneen tehtaanosan jälleenrakennus on edennyt erittäin hyvin, Suomen Hitachi Energyn toimitusjohtaja Matti Vaattovaara kertoo.

– Tuotantoa on rakennettu uudelleen tulipalon jäljiltä, osin olemassa oleviin tehdasrakennuksiin Strömberg Parkissa ja osin Vöyrinkaupungin tehtaalle, mikä saatiin Wärtsilältä käyttöön, Vaattovaara sanoo.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä