Hel­sin­gin telakka sai Ka­na­das­ta uuden ti­lauk­sen jään­mur­ta­jas­ta – tulossa 500 uutta työ­paik­kaa

Helsingin telakka on saanut Kanadasta tilauksen uuden raskaan jäänmurtajan rakentamisesta, kertoi Helsingin telakan omistava kanadalainen Davie.

Davie ilmoitti perjantaina solmineensa jäänmurtajan rakentamisesta sopimuksen Kanadan hallituksen kanssa. Kyseessä on ensimmäinen uusi laivanrakennusprojekti Helsingin telakalla sen jälkeen, kun Davie osti telakan toissa vuonna.

Davien arvion mukaan jäänmurtajan rakentaminen tuo Helsingin telakalle noin 500 uutta työpaikkaa.

Uusi alus perustuu Helsingin telakan kehittämään Polar Max -jäänmurtajakonseptiin. Suunnitelmien mukaan valmis alus luovutetaan Kanadan hallitukselle vuonna 2030.

Jäänmurtajatilaus on osa Kanadan kansallista laivanrakennusohjelmaa.

– Kun Davie hankki Helsingin telakan, tavoitteemme oli palauttaa se toimintaan ja viedä sen osaaminen takaisin läntisille markkinoille. Polar Max -projektin myötä pääsemme vihdoin toteuttamaan tätä tavoitettamme, sanoi Davien toimitusjohtaja James Davies tiedotteessa.

Laivanrakennusprojekti ei ole suoraan osa Suomen, Yhdysvaltojen ja Kanadan välistä ICE Pact -jäänmurtajasopimusta. Davien mukaan se on kuitenkin konkreettinen esimerkki yhteistyöstä, jollaista voi syntyä sopimuksen seurauksena.

Ilmoita asiavirheestä