He­liö­vaa­ra ja Patten pa­la­si­vat voit­ta­jik­si kuu­kau­sien tauon jäl­keen: "Voimme olla erit­täin ylpeitä it­ses­täm­me"

Harri Heliövaara (2. oik.) ja Henry Patten juhlivat ATP-turnauksen nelinpelin voittoa Pekingissä keskiviikkona. LEHTIKUVA/AFP
Harri Heliövaara (2. oik.) ja Henry Patten juhlivat ATP-turnauksen nelinpelin voittoa Pekingissä keskiviikkona. LEHTIKUVA/AFP

Harri Heliövaara ja hänen brittiparinsa Henry Patten ylsivät keskiviikkona tämän vuoden toiseen turnausvoittoonsa tenniksen ATP-tasolla. Heliövaara ja Patten voittivat Pekingin ATP-turnauksen nelinpelin loppuottelussa neutraalilla statuksella pelaavan parin Karen Hatshanov/Andrei Rublev.

– Harjoittelemme voittaaksemme turnauksia. Olemme pitkään poissa kotoa ja ikävöimme perheitämme, mutta tällaiset hetket tekevät uhrauksista niiden arvoisia, Heliövaara sanoi Pekingissä finaalin jälkeen.

Heliövaara muistutti, että Pekingin ATP500-turnaus ei ollut mikään pikkukisa.

– Kaaviossa oli aika monta kärkiparia, ja me päädyimme saamaan pokaalin. Voimme olla erittäin ylpeitä itsestämme.

Yksi mahdollisuus riitti

Tammikuussa Heliövaara ja Patten juhlivat Australian avoimen mestaruusturnauksen nelinpelititteliä. Hyvän kauden alun jälkeen Peking oli heille vasta toinen nelinpelin ATP-loppuottelu tänä vuonna. Helmi-maaliskuun vaihteessa he hävisivät Dubaissa pelatun finaalin.

– Olemme tästä voitosta aika innoissamme, kun kauteen on mahtunut niin paljon pettymyksiä ja huonoja turnauksia, Patten totesi.

Kolmanneksi sijoitetut Heliövaara ja Patten voittivat keskiviikon loppuottelun 4–6, 6–3, 10–8. Ottelun ratkaisseessa superkatkaisupelissä suomalais-brittiläinen pari sai ottelupallon jo 9–6-lukemissa, mutta venäläispelaajat kirivät pisteen päähän. Heliövaara ja Patten pitivät kuitenkin pintansa ja veivät ottelun nimiinsä.

– Turnauksen kahdessa ensimmäisessä ottelussa emme hävinneet yhtään syöttövuoroamme, mutta tiistain välierä oli tiukka, lähes kaksi tuntia helteessä. Siihen kului paljon energiaa, eikä tänäänkään ollut helppoa.

– Vastustaja syötti todella hyvin puolitoista erää, mutta uskoimme saavamme mahdollisuuden. Saimme yhden ja käytimme sen toisessa erässä, Heliövaara selvitti lähes puolitoista tuntia kestänyttä finaalia ja iloitsi hyvästä katkaisupelistä.

Pari jatkaa Pekingistä suoraan Kiinan Shanghaihin Masters-tason turnaukseen.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä