HBL: Haglund sai Ak­tias­ta potkut oman toi­min­tan­sa takia

Aktia ei kommentoinut Hufvudstadsbladetin tietoja Carl Haglundin lähdön syystä. LEHTIKUVA / Heikki Saukkomaa
Aktia ei kommentoinut Hufvudstadsbladetin tietoja Carl Haglundin lähdön syystä. LEHTIKUVA / Heikki Saukkomaa

Carl Haglund sai potkut Aktiasta oman toimintansa takia, kertoo Hufvudstadsbladet. Lehden tietojen mukaan pankki kertoi asiasta henkilökunnalleen videoneuvottelussa keskiviikkona aamupäivällä.

Tarkempia tietoja Haglundin toiminnasta ei henkilöstölle annettu. Lehden tietojen mukaan henkilökunnan annettiin ymmärtää, että kyse oli jostakin, mitä Haglund oli tehnyt Aktiassa elokuun lopun ja syyskuun alun välillä.

Haglund nimitettiin viime perjantaina monialakonserni KH Groupin toimitusjohtajaksi.

KH Groupin hallituksen puheenjohtaja Juha Karttunen totesi keskiviikon Kauppalehdelle, että Haglund nauttii yhtiön hallituksen luottamusta. Karttusen mukaan Haglundin taustat on tutkittu rekrytointiprosessin aikana.

Aktian henkilöstöinfossa annettujen tietojen mukaan Haglundin toiminta tuli hallitukselle yllätyksenä. Se päätti yksimielisesti, että Haglundille annettaisiin lähtöpassit, HBL kertoo.

Potkujen syy epäselvä

Haglund nimitettiin aiemmin tänä vuonna Aktian uudeksi toimitusjohtajaksi, mutta viime viikon maanantaina pankin hallitus ilmoitti, että Haglund "ei enää" täytä edellytyksiä toimiakseen yhtiön toimitusjohtajana. Haglund ei tuolloin ollut ehtinyt vielä aloittaa työtään uudessa pestissä.

Aktia ei kommentoinut Hufvudstadsbladetin tietoja. Myös Haglund itse on kieltäytynyt kommentoimasta potkujaan.

Haglund on toiminut aiemmin eläkeyhtiö Veritaksen toimitusjohtajana, johtajana Accenturella ja bioenergiatoimija Sunshine Kaidi New Energy Groupissa, kansanedustajana, puolustusministerinä, EU-parlamentaarikkona ja RKP:n puheenjohtajana.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä