Olen saanut tuntea monta baarityöntekijänä työskennellyttä, ja nostan heille hattua. Baarimestarit ovat tosi kovaa ja kivaa porukkaa.
Hommassa vaaditaan rautaista ammattitaitoa, organisointikykyä, lujia hermoja ja sosiaalisia taitoja. Työskentelyolot baaritiskin takana ovat usein meluisat ja paineiset. Palveltavana on enemmän tai vähemmän humaltuneita asiakkaita. Kiireisten iltojen myöhäisinä tunteina meno saattaa olla aika kaoottistakin.
Sellaiseen ei joka iikka pysty.
Aina ei onneksi ole kiirettä. Hiljaisen hetken tullen työntekijöiden tulee monesti juteltua asiakkaiden kanssa päivänpolttavista asioista, ehkä kuunneltua elämäntarinoitakin. Vakiasiakkaat eli ”kanttikset” tulevat tutuiksi.
Ammatissa piilee myös terveydellisiä riskejä, sillä sanonnan mukaan raskaat työt vaativat raskaat huvit. Työajat ovat kuormittavat. Sosiaalisen elämän, saati perhe-elämän kannalta ne ovat todella hankalat. Olet itse töissä aina silloin, kun muut ovat vapaalla.
Harva jatkaa lähellekään eläkeikää. Vaikka baarityö on monelle väliaikainen ammatti, se kannattaa. Takataskussa on todella kovan luokan kokemus, jolla pärjää missä vain.
Drinkit ovat nouseva trendi ravintola-alalla. On mukava kysyä baaritiskillä suosituksia ja tulla iloisesti yllätetyksi.
Humaltumistarkoitus on ilahduttavasti puolestaan laskeva trendi. Terveempi tapa suomalaisillekin on nauttia yksi tai kaksi kohottavaa, mieltä ylentävää drinkkiä kuin vetää kaksin käsin jotain halpaa.
Eikä juomien tarvitse aina sisältää alkoholia. Uudenlainen baarikulttuuri on syntymässä, ja varsinkin nuoret juovat nykyään mocktaileja.
Tässä numerossa jaamme Vaasan paras baarimestari -tittelin lukijaäänestyksen perusteella. Kaupungissa on selvästi paljon hyviä tekijöitä, sillä kisassa ääniä sai yli 30 nimeä. Voittajan haastattelun voit lukea täältä.
Nyt alkaa pikkujoulukausi ja se tietää ruuhkaisia aikoja baareissa. Toivon asiakkaille monia hyviä kohtaamisia baaritiskillä. Muistetaan käyttäytyä hyvin ja arvostaa meitä palvelevia ammattilaisia.
Baarimestareille ja kaikille muille ravintolatyöntekijöille toivotan tsemppiä vuoden kiireisimpään aikaan!