Äärijärjestö Hamas kertoi maanantaina jäädyttävänsä toistaiseksi vankienvaihdon Israelin kanssa. Äärijärjestön aseellinen siipi syytti lausunnossaan Israelia sopimusrikkomuksista.
Hamasin lausunnon mukaan Israel on muun muassa viivytellyt pakolaisten päästämisessä takaisin Gazan pohjoisosiin, ampunut heitä kranaateilla ja tuliaseilla sekä estänyt humanitaarisen avun pääsyn Gazaan sovitulla tavalla.
Vankienvaihto on osa Israelin ja Hamasin aseleposopimusta, joka solmittiin viime kuun puolivälissä. Hamas sanoo noudattaneensa sopimusta täysin.
Israelin puolustusministeri Israel Katz puolestaan syyttää Hamasia sopimusrikkomuksesta, koska se jäädytti vankienvaihdot. Hän määräsi maan asevoimat varautumaan kaikkiin skenaarioihin Gazassa.
Seuraava erä israelilaispanttivankeja oli määrä vaihtaa palestiinalaisvankeihin ensi lauantaina. Kaikkiaan Hamasin on määrä vapauttaa 33 israelilaista panttivankia ja Israelin noin 1 900 palestiinalaisvankia. Heistä ehdittiin ennen jäädytystä vapauttaa noin puolet.
Hamas vakuutti olevansa sitoutunut noudattamaan sopimusta, jos myös Israel noudattaa sitä. Myöhemmin maanantaina järjestö täsmensi aiempaa lausuntoaan ja sanoi, että vankienvaihto lauantaina olisi vielä mahdollinen. Se sanoi ilmoittaneensa asiasta tarkoituksella viisi päivää etukäteen, jotta neuvottelujen välittäjillä olisi aikaa painostaa Israelia noudattamaan sopimusta.
Hamas ilmoitti vankienvaihdon jäädyttämisestä vain muutamaa päivää ennen kuin neuvottelujen aselevon seuraavista vaiheista oli määrä alkaa Qatarissa.
Palestiinalaishallinto lakkauttaa maksut vankien perheille
Länsirantaa hallitseva palestiinalaishallinto kertoi maanantaina lopettavansa korvausten maksamisen niille perheille, joista joku on joutunut Israelin vangitsemaksi tai tappamaksi.
Yhdysvallat oli vaatinut näiden maksujen lakkauttamista jo pitkään. Myös Israel on vastustanut maksuja kauan. Se on käyttänyt maksuja perusteena palestiinalaishallinnon rahoituksen katkaisemiselle.
- - - -
Uutista korjattu kello 19.20: Kaikkiaan Hamasin on määrä vapauttaa 33 israelilaista panttivankia ja Israelin noin 1 900 palestiinalaisvankia. Vielä ei ole vapautettu niin montaa.