Hal­li­tuk­sen al­ko­ho­li­la­ki­esi­tyk­sel­le satoi kri­tiik­kiä sekä op­po­si­tios­ta että omista ri­veis­tä

Kristillisdemokraattien Päivi Räsänen moitti aikeita alkoholin saatavuuden lisäämisestä. LEHTIKUVA / Vesa Moilanen
Kristillisdemokraattien Päivi Räsänen moitti aikeita alkoholin saatavuuden lisäämisestä. LEHTIKUVA / Vesa Moilanen

Hallituksen esitys alkoholin verkkokaupan ja kotiinkuljetuksen sallimiseksi Suomessa sai eduskunnan lähetekeskustelussa keskiviikkona kritiikkiä sekä oppositiosta että hallituksen omista riveistä.

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (kok.) mukaan lakiesitys on askel alkoholipolitiikan uudistamisessa eurooppalaiseen suuntaan. Hänen mukaansa lakiesityksellä helpotettaisiin ihmisten arkea ja kuluttamista, lisättäisiin valinnanvapautta ja edistettäisiin tavaroiden vapaata liikkuvuutta EU:n sisämarkkinoilla.

Grahn-Laasonen korosti esittelypuheenvuorossaan, että alkoholin sääntelyn vapauttamiseen perustunut hallituksen alkoholipolitiikka on ollut menestyksellistä, kun suomalaiset ovat siirtyneet vähemmän alkoholia sisältäviin juomiin ja alkoholin kokonaiskulutus on jatkanut laskuaan.

– Olemme etenemässä maltillisin askelin kohti eurooppalaista alkoholikulttuuria, Grahn-Laasonen summasi.

Hänen mukaansa tavoitteena on saada laki voimaan ensi vuoden alusta.

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru (sd.) moitti lakiesitystä siitä, että siinä ei selvitetä uudistuksen kokonaiskustannuksia yhteiskunnalle.

– Mitä tämä lysti maksaa, sen ministeri jättää kertomatta. Sosiaali- ja terveydenhuollolle ja muille tahoille tässä yhteiskunnassa on arvioitu, että tämä on miljardin euron kysymys, Kiuru kritisoi.

Vasemmistoliiton Hanna Sarkkinen muistutti, että alkoholi on Suomen käytetyin ja eniten ongelmia aiheuttava päihde, ja kyseenalaisti alkoholin kotiinkuljetuksen tarpeellisuuden.

– Jatkossa ei tarvitse poistua ollenkaan kotoa, vaan dokaus voi jatkua keskeytyksettä, kun tilaa alkoholijuomat suoraan kotiovelle, Sarkkinen sanoi.

Hän toivoi lakiesitykseen muutosta, jonka myötä kotitilauksiin tulisi 24 tunnin toimitusaika.

– Näin juomia ei voisi ainakaan spontaanisti woltata aamukrapulassa kotiovelle, kun tilauksen ja toimituksen välillä olisi pakollinen väliaika, Sarkkinen perusteli.

Täystyrmäys kristillisdemokraateilta

Hallituspuolue kristillisdemokraattien Päivi Räsänen arvosteli lakiesitystä siitä, että alkoholin saatavuuden lisääminen lisää alkoholin aiheuttamia haittoja.

Hän moitti hallituksen esitystä myös siitä, että se syrjisi kotimaisia toimijoita ulkomaisten toimijoiden kustannuksella.

– Nyt annetun esityksen mukaan ulkomaiset toimijat saisivat myydä suoraan kotioville vahvoja alkoholijuomia, vaikka 80 prosentin viinaa, ilman samoja prosenttirajoituksia – 8 ja 5,5 – kuin kotimaiset yritykset. Eli haitat jäävät Suomeen, mutta voitot valuvat ulkomaille, Räsänen moitti.

– Tämä on ristiriidassa hallitusohjelman kanssa, jonka mukaan hallitus ei muuta Alkon kansanterveydellistä asemaa ja tehtävää, Räsänen jatkoi.

Myös perussuomalaisten riveistä kiinnitettiin huomiota siihen, että lakiesitys asettaa koti- ja ulkomaiset toimijat eriarvoiseen asemaan.

– On vaikea ymmärtää, että alkoholilain uudistusta valmistellaan tavalla, joka käytännössä syrjii nyt kotimaisia yrittäjiä, Mira Nieminen (ps.) sanoi.

Keskustan Hanna-Leena Mattila moitti SDP:n edustajien tavoin hallituksen esitystä alkoholinkäytön sosiaalisten ja terveyshaittojen sivuuttamisesta.

– Eikö tämän alkoholipolitiikan pitäisi olla nimenomaan sosiaali- ja terveyspolitiikkaa, mutta nyt vaikuttaa, että tämän hallituksen aikana se on elinkeino- ja talouspolitiikkaa, Mattila sanoi.

Grahn-Laasonen sai tukea ennen muuta oman puolueensa edustajilta. Sinuhe Wallinheimon (kok.) mielestä lakiesityksen kriitikot esittivät paisuteltuja uhkakuvia.

– Etämyynti on kaikissa muissa EU-maissa yksi–kaksi prosenttia kaikesta kulutetusta alkoholista, eli nyt ei puhuta isoista asioista, Wallinheimo painotti.

Poikkeuksellinen menettely tarpeen?

Lähetekeskustelun jälkeen lakiesitys lähetetään sosiaali- ja terveysvaliokuntaan, joka laatii esityksestä mietinnön ja jolle perustuslakivaliokunnan ja talousvaliokunnan on annettava lausunto.

Odotettavissa on, että kristillisdemokraattien Päivi Räsänen äänestää sosiaali- ja terveysvaliokunnassa opposition rinnalla hallituksen esityksen hylkäämisen puolesta, minkä vuoksi se täytynee kierrättää suuren valiokunnan kautta täysistuntoon äänestettäväksi.

Poikkeuksellinen menettely on tarpeen, jos eduskunnan täysistunto ei ole yhtä mieltä asiasta mietinnön laatineen valiokunnan kanssa. Näin on jouduttu toimimaan viime vuosina, kun alkoholilakia on muutettu.

Edellinen alkoholilain muutos tiettyjen enintään 8-prosenttisten alkoholijuomien myymisestä ruokakaupoissa hyväksyttiin lopulta eduskunnassa, vaikka kaikki kristillisdemokraattien viisi kansanedustajaa äänestivät sitä vastaan. Oppositiosta löytyi tuolloin hallituksen esitykselle riittävä tuki.

Sen puolesta äänestivät vihreistä Fatim Diarra ja Atte Harjanne ja keskustasta Antti Kurvinen, Mika Lintilä ja Mikko Savola. Lisäksi esitystä kannatti eduskuntaryhmä Timo Vornanen.

Keskustasta perussuomalaisiin edellisen alkoholiäänestyksen jälkeen loikannut Pekka Aittakumpu on kertonut äänestävänsä tällä kertaa asiassa hallituksen esityksen puolesta.

Perussuomalaisten Kaisa Garedew on puolestaan kertonut, ettei hän hyväksy alkoholin verkkokauppaa, etämyyntiä tai kotiinkuljetuksia.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä