VAASA
Vaasan kaupunki on julkistanut GigaVaasan uuden toimijan nimen.
Norjalainen akkualan yritys FREYR Battery on tullut osakkaaksi GigaVaasa -projektiin.
Yritys on tehnyt kaksi aiesopimusta projektiin liittyen. Vaasan kaupungin kanssa tehdyn aiesopimuksen myötä yksinoikeuden mahdollisen akkukennotehtaan rakentamista varten sillä edellytyksellä, että tietyt projektin etenemistä koskevat ehdot täyttyvät.
Toisen aiesopimuksen FREYR on tehnyt GigaVaasa-projektissa mukana olevan Suomen Malmijalostus Oyn kanssa. Yritys toimittaa materiaaleja akkualan toimijoille. Aiesopimuksessa yritykset päättävät, että tehdas rakennetaan FREYR:in ja Suomen Malmijalostuksen yhteistyönä.
Kaavaillun tehtaan tontti tulisi viemäään Laajametsästä 90 hehtaarin verran tilaa. Tontti sijaitsee Johnson Mattheyn aiemmin varaaman tontin vieressä, johon yritys aikoo rakentaa akkumateriaalitehtaan. Niin ikään Johnson Matthey on rakentamassa tehtaansa yhteistyössä Suomen Malmijalostuksen kanssa.
Yksinoikeus on voimassa ensi vuoden heinäkuun 22. päivään asti. FREYR on aloittanut valmistelut ympäristövaikutusten arviointiohjelmaa varten, joka on viranomaisten edellytys rakentamisen aloittamiselle.