Giannis muis­tut­taa Suomea tänään EM-prons­siot­te­lus­sa, että vanha ko­ri­pal­lo­to­tuus pätee yhä

Giannis Antetokounmpon tie koripallomaailman huipulle on todellinen nykymaailman tuhkimotarina. LEHTIKUVA/AFP
Giannis Antetokounmpon tie koripallomaailman huipulle on todellinen nykymaailman tuhkimotarina. LEHTIKUVA/AFP

Suomen koripallomaajoukkue saa tänään kello 17 Riiassa alkavassa EM-pronssiottelussa vastaansa Kreikan ja sen supertähden Giannis Antetokounmpon, joka on elävä muistutus siitä, ettei koripallotaktiikan mullistuminen tällä vuosituhannella ole muuttanut yhtä ikiaikaista totuutta.

Sillä vaikka kolmosia sataa koripallokentillä nykyään kuin turkin hihasta, korinalustan hallitseminen on yhä ratkaisevan tärkeää.

Antetokounmpo, 30, on NBA:n äärimmäisen valikoituneen pelaajiston joukossakin niin poikkeuksellinen ilmestys, että hänet tunnetaan lempinimellä Greek Freak: 211 senttiä pituutta, 221 senttiä syliväliä, 34 senttimetrin pituiset akillesjänteet, valtavat kourat ja antiikin kreikkalaisen patsaan lihaksisto.

Kun näihin mittoihin yhdistetään poikkeuksellinen liikkuminen ja pakkomiellettä lähentelevä pyrkimys ajaa korille, koossa ovat edellytykset, joilla Antetokounmpo on voittanut kaksi MVP-palkintoa – vaikkei hän ole pystynyt kehittämään melkein jokaiselta pelaajalta nykyisin vaadittavaa luotettavaa kolmen pisteen heittoa.

Kaukoheittouhan puuttuminen tekee vieläkin vaikuttavammaksi Antetokounmpon kyvyn tunkeutua aivan puolustuksen sydämeen. Viime NBA-kaudella Antetokounmpo otti yli puolet pelitilanneheitoistaan metrin sisältä korista, vaikka jokainen vastustajajoukkue rakentaa puolustuksensa estämään ensisijaisesti hänen pääsynsä sinne.

Metrin sisältä korista Antetokounmpo laittoi viime kaudella koriin tyrmäävät 77,3 prosenttia heitoistaan.

Antetokounmpo peruuttaa joskus korille entisajan senttereiden tapaan, mutta useimmiten hän ajaa korille pyörähdellen tai juoksee nopeissa hyökkäyksissä pallon kanssa koko vastustajajoukkueen ohi väistellen samalla vastustajan taktisia virheitä.

"Se maku, mikä tästä jää"

Antetokounmpon tie koripallomaailman huipulle on todellinen nykymaailman tuhkimotarina. Antetokounmpo on yksi Nigeriasta Kreikkaan muuttaneen paperittoman siirtolaisperheen viidestä pojasta.

Perhe sinnitteli vuosikausia Kreikassa köyhyydessä ilman kansalaisuutta, ajoittain myös ruoan puutteesta kärsien.

Antetokounmpo sai Kreikan kansalaisuuden koripallotaitojensa avittamana vasta 18-vuotiaana keväällä 2013, hieman ennen kuin hänet varattiin NBA:han. Hänen vanhempi veljensä Thanasis ja nuorempi veljensä Kostas pelaavat myös tänään Suomea vastaan.

Suomen joukkueesta Mikael Jantunen aloittanee Antetokounmpon vartijana.

– Giannisia voi hidastaa, mutta täysin pysäyttäminen on mahdoton asia. Pitää katsoa esimerkkiä Turkista, ei se ole tehtävä yhdelle tai kahdelle pelaajalle, tarvitaan kaikki 12, Jantunen naureskeli päivä ennen peliä.

Jantunen muistutti, että turnauksen viimeisessäkin ottelussa Suomen joukkue haluaa nauttia pelaamisesta.

– Me olemme olleet nyt yhdessä kuusi viikkoa. Se, miten lopetamme tämän kesän, on se maku, mikä tästä jää, Jantunen sanoi.

Tuovi: Giannis pakotettava miettimään

Koripallomaajoukkueen päävalmentajan Lassi Tuovin mukaan Suomen on pakotettava puolustuspelillään Kreikan supertähti Giannis Antetokounmpo miettimään, kun EM-pronssi ratkaistaan Riiassa.

– Kreikka ja Antetokounmpo tuovat otteluun oman pienen jännitteensä. Kyseessä on yksi maailman parhaista pelaajista. Kuten (Serbian Nikola) Jokic, hänet ja joukkue on saatava miettimään. Antetokounmpon pitää miettiä syöttövalintojaan, että saadaan sekoitettua heidän pakkaansa, Tuovi sanoi joukkueen hotellilla muutama tunti ennen ottelun alkua.

Antetokounmpo kohtaa NBA:ssakin jatkuvasti nimenomaan häntä vastaan rakennettuja puolustuksia, mutta Tuovi muistutti, että EM-turnauksen säännöt poikkeavat NBA:n säännöistä yhdessä oleellisessa asiassa. NBA:ssa myös puolustavilla pelaajilla on kolmen sekunnin sääntö, minkä vuoksi korinalustaa ei voi tukkia samalla tavalla kuin Kansainvälisen koripalloliiton alaisissa otteluissa.

– Kuukaudessa pelaajan on vaikea päästä käsiksi siihen, että kolmen sekunnin alueella onkin kolme pelaajaa eikä yhtä seisomassa. On inhimillistä, että syöttöratkaisut eivät ole samanlaisia, Tuovi sanoi.

Antetokounmpo pitää myös nopeasta pelistä, kun taas Kreikan muu joukkue pelaa huomattavasti hitaammin.

– Meillä pitäisi olla ihan hyvät avut saada heidän rauhallisuutensa pois, Tuovi ennakoi.

Ilmoita asiavirheestä