Syksyn 2015 puhuttavin uutisaihe oli Lähi-idästä saapuneet turvapaikanhakijat. Määrä yllätti kaikki, sillä Suomeen heitä saapui yhteensä noin 32 000. Myös pohjalaismaakunnissa järjestettiin pakolaisille hätämajoitusta ja myöhemmin vastaanottokeskuspaikat. Kaikkialla saapuneita ei otettu ilolla vastaan, sillä perustettavia vastaanottokeskuksia vastaan osoitettiin mieltä.
Seinäjoella juhlittiin SJK:n ensimmäistä Suomen mestaruutta, Lapualla Virkiän viidettä peräkkäistä pesäpallokultaa, ja Vaasan Hietalahdessa valmistauduttiin uuden stadionin rakentamiseen.
Opiskelijat aloittivat lukuvuotensa, joten toimitus lähti seuraamaan opiskelijakulttuuriin kuuluvaa juhlimista.
Asuntomessualuetta rakennettiin Seinäjoen Pruukinrantaan, ja yleisö pääsi ensimmäistä kertaan tutustumaan taloihin ennakkoon.