Fy­sii­kan No­bel-pal­kin­non saaja jul­kis­te­taan tänään

Karoliininen instituutti kertoo Nobel-palkinnon saajan tai saajien nimet puolenpäivän jälkeen Suomen aikaa.
Karoliininen instituutti kertoo Nobel-palkinnon saajan tai saajien nimet puolenpäivän jälkeen Suomen aikaa.

Tämän vuoden fysiikan Nobel-palkinnon saaja julkistetaan tänään Tukholmassa. Palkinnon jakaa Ruotsin kuninkaallinen tiedeakatemia, ja palkittavan tai palkittavien nimet kerrotaan puolenpäivän jälkeen Suomen aikaa.

Viime vuonna fysiikan Nobel-palkinnon saivat John Hopfield Yhdysvalloista ja Geoffrey Hinton Kanadasta. Heidät palkittiin tutkimuksesta, joka on mahdollistanut tekoälyn eli koneoppimisen keinotekoisten neuroverkkojen avulla.

Nobel-viikko jatkuu keskiviikkona kemian ja torstaina kirjallisuuden palkinnoilla. Viikko huipentuu Nobelin rauhanpalkinnon saajan julkistamiseen Oslossa perjantaina.

Fysiikan Nobel-palkinto luovutetaan saajalleen Tukholman palkintogaalassa 10. joulukuuta.

- - - -

Uutista on korjattu klo 9.38. Fysiikan Nobel-palkinnon jakaa Ruotsin kuninkaallinen tiedeakatemia, ei Karoliininen instituutti.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä