Fit­burg-aluk­sen kap­tee­nia ja pur­si­mies­tä vastaan nos­tet­tiin syyt­teet

Helsinki

Kahta ihmistä vastaan on nostettu syytteet uudenvuodenaaton kaapelirikosta, Syyttäjälaitos kertoo.

Fitburg-aluksen kapteenia ja pursimiestä syytetään törkeästä tuhotyöstä ja törkeästä tietoliikenteen häirinnästä. Syytteeseen sisältyy myös vaihtoehtoisia rikosnimikkeitä.

Syyttäjän mukaan Suomenlahdella seilannut Fitburg raahasi rikkoontunutta ankkuriaan meren pohjaa pitkin ainakin 130 kilometrin matkan. Suomen viranomaiset keskeyttivät aluksen kulun.

Kapteenin ja pursimiehen epäillään syyllistyneen kahden merenalaisen tietoliikennekaapelin vahingoittamiseen sekä kahdeksan muun merenalaisen yhteyden vahingoittamisen yritykseen, kerrotaan Syyttäjälaitoksen tiedotteessa.

Syytetyt ovat kiistäneet syyllistyneensä rikoksiin. Heidän mukaansa Suomella ei ole tuomiovaltaa asiassa, sillä kaapelit sijaitsevat Suomen aluevesien ulkopuolella.

Myös kahta muuta päällystöön kuuluvaa henkilöä epäillään rikoksesta. Heidän kohdallaan syyteharkintaratkaisut tehdään myöhemmin.

Fitburg-alus Kirkkonummella tammikuun ensimmäisenä päivänä.
Fitburg-alus Kirkkonummella tammikuun ensimmäisenä päivänä.
Kuva: Roni Rekomaa / Lehtikuva

Juttua päivitetty kello 14.37.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä