Lentoyhtiö Finnair on joutunut perumaan yhteensä noin 40 lentoa maanantai-illalta ja tiistailta, viestintäpäällikkö Mari Kanerva kertoo.
– Meillä on kahdeksan A320-laivaston koneyksikköä, joilla ei nyt lennetä, hän sanoo.
Lentojen peruminen vaikuttaa noin 5 000 ihmisen matkasuunnitelmiin.
Perumisten syynä on matkustamopenkkien turvallisuuden varmistaminen.
– Osana jatkuvan lentokelpoisuuden valvontaa on havaittu, että näiden kyseisten koneyksilöiden matkustamoistuimien päällisiä on vesipesty, ja tämän puhdistustavan vaikutusta palosuojaukseen ei ole todennettu asianmukaisella tavalla, Kanerva kertoo.
Hänen mukaansa yhtiö tekee nyt vaatimusten mukaisia testejä, jotta koneet voidaan palauttaa liikennöintiin mahdollisimman pian.
Tässä vaiheessa ei ole vielä arviota siitä, miten kauan tilanne kestää ja joutuuko yhtiö perumaan mahdollisesti vielä lisää lentoja.
– Viestimme peruutuksista asiakkaille suoraan ja teemme parhaamme löytääksemme asiakkaille uudet lennot mahdollisimman pian. Toki nyt on syyslomakausi, niin vaihtoehtoisia lentoja voi olla rajallisesti saatavilla, Kanerva sanoo.
Asiasta uutisoi aiemmin Iltalehti.