Lentoyhtiö Finnair kertoo peruvansa tulevalta maanantailta noin sata lentoa.
Yhtiön mukaan peruutuksilla on vaikutusta noin 7 200 asiakkaan matkasuunnitelmiin.
Finnairin viestintäjohtaja Päivyt Tallqvist kertoo STT:lle, että Finnairilla piti maanantaina olla alun perin noin 330 lentoa. Nyt niistä noin sata on peruttu.
Peruutusten syynä ovat Ilmailualan Unioni IAU:n työtaistelutoimet.
IAU on ilmoittanut lakoista myös 16., 18., 21. ja 23. heinäkuuta.
Finnairin mukaan näiden työtaistelutoimien vaikutusten arviointi on vielä kesken, mutta vaikutusten ennakoidaan olevan pienemmät kuin heinäkuun alun päivien.
– Oman lennon tilannetta kyseisinä päivinä ei kannata tässä vaiheessa tiedustella Finnairin asiakaspalvelusta, sillä vaikutuksia ei vielä tässä vaiheessa pystytä kertomaan, yhtiö sanoo tiedotteessa.
Pitkä vääntö
IAU ja Palvelualojen työnantajat Palta ovat hakeneet ratkaisua lentopalvelujen työriitaan jo kuukausien ajan.
Finnair on kevään ja kesän aikana perunut jo yli tuhat lentoa IAU:n työtaistelutoimien vuoksi.
Palta kertoi perjantaina, että IAU antoi oman esityksensä lentoliikenteen palvelujen työriidan ratkaisuksi. Kyseessä oli vastaesitys Paltan torstaina antamalle kokonaisesitykselle.
Paltan mukaan työnantajapuolen on mahdoton hyväksyä IAU:n esitystä.
Palta sanoi torstaina, että IAU hylkäsi heti Paltan tuolloin antaman esityksen.
IAU:n puheenjohtaja Juhani Haapasaari sanoi samana päivänä STT:lle, että tieto hylkäämisestä ei pitänyt paikkaansa.
Työriidan sovittelua jatketaan maanantaina valtakunnansovittelijan kanssa.