Fifa suun­nit­te­lee myy­vän­sä osan MM-ki­sois­ta – Uefalta tiukkaa kri­tiik­kiä

Kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa haluaa perustaa 20 miljardin dollarin arvoisen tytäryhtiön.

Helsinki/Zürich
Euroopan jalkapalloliitto Uefa tuomitsi Fifan suunnitelman tiukkasanaisesti. Kuvassa Fifan puheenjohtaja Gianni Infantino (vas.) ja Uefan puheenjohtaja Aleksander Ceferin helmikuussa.
Euroopan jalkapalloliitto Uefa tuomitsi Fifan suunnitelman tiukkasanaisesti. Kuvassa Fifan puheenjohtaja Gianni Infantino (vas.) ja Uefan puheenjohtaja Aleksander Ceferin helmikuussa.
Kuva: PAU BARRENA / AFP / Lehtikuva

Kansainvälisen jalkapalloliiton Fifan suunnitelmat myydä osuus MM-kisojen ja muiden kilpailujensa liiketoiminnasta ovat herättäneet jyrkkiä vastalauseita.

Euroopan jalkapalloliitto Uefa tuomitsi Fifan suunnitelman tiukkasanaisesti.

– Tämä ylittää rajan, jota jalkapallon hallintoelinten ei pitäisi koskaan ylittää. Jalkapallon sielu ja hallinto eivät ole kauppatavaraa – varsinkaan kun ei ole lainkaan läpinäkyvyyttä siitä, kuka hyötyy taloudellisesti.

– Kukaan meistä ei omista jalkapalloa. Fifalla ei ole oikeutta päättää myydä sitä, Uefa sanoi muun muassa X:ssä julkaistussa lausunnossaan.

Fifa kertoi tiistaina tiedotteessaan, että sen suunnitelmissa on perustaa 20 miljardin dollarin eli runsaan 17,5 miljardin euron arvoinen tytäryhtiö nimeltään Fifa Forward Enterprise (FFE).

Fifalla olisi enemmistöosuus ja määräysvalta FFE:ssä, mutta se toivoo keräävänsä sijoittajilta 4,2 miljardia dollaria myöhemmin tänä vuonna. Myös kansallisilla jalkapalloliitoilla olisi mahdollisuus hankkia pieni osuus yhtiöstä.

Keskustelut sijoittajien kanssa alkaneet

Fifan suunnitelmista ensimmäisenä uutisoineen The Times -lehden mukaan Gianni Infantino saattaisi nousta perustettavan tytäryhtiön johtoon sen jälkeen kun hänen todennäköinen jatkokautensa Fifan puheenjohtajana päättyisi vuonna 2031. Fifa kiisti, että tällaisia keskusteluita olisi käyty.

The Timesin mukaan keskustelut taloudellisten neuvonantajien ja mahdollisten sijoittajien kanssa ovat jo alkaneet. Niihin kuuluvat sijoitusyhtiö Thrive Capital ja yhdysvaltalainen suurpankki J.P. Morgan. Thrive Capitalia johtaa Joshua Kushner, joka on Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin vävyn Jared Kushnerin veli.

Infantinon ja Trumpin läheiset välit ovat herättäneet viime aikoina runsaasti keskustelua.

– Fifan puheenjohtajan ja Yhdysvaltain presidentin läheinen suhde on saavuttanut taloudellisen ulottuvuuden, joka vahingoittaa syvästi jalkapalloa, jalkapallon kattojärjestön entinen puheenjohtaja Sepp Blatter kirjoitti X:ssä.

Blatter ryvettyi itse korruptioskandaaleissa ollessaan Fifan puheenjohtajana.

Jalkapallon kattojärjestön suunnitelma vaatii Fifan neuvoston ja jäsenliittojen enemmistön hyväksynnän. Fifa korosti, ettei sijoittajilla olisi minkäänlaista päätäntävaltaa esimerkiksi lajin sääntöihin ja kilpailuihin liittyen.

Lähteinä käytetty myös AFP:tä ja Reutersia

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä