Tilaajille

Ete­lä­poh­ja­lais­ten ja sa­ta­kun­ta­lais­ten fuu­sios­sa syntyy yksi Suomen suu­rim­mis­ta osuus­pan­keis­ta

Uuden OP Länsi-Suomen alue ulottuisi Raumalta Kauhavalle.

Seinäjoki
Jos fuusio toteutuu suunnitelman mukaan, OP Etelä-Pohjanmaan toimitusjohtajasta Olli Tarkkasesta tulee vuoden 2027 alusta uuden OP Länsi-Suomen toimitusjohtaja. Arkistokuva.
Jos fuusio toteutuu suunnitelman mukaan, OP Etelä-Pohjanmaan toimitusjohtajasta Olli Tarkkasesta tulee vuoden 2027 alusta uuden OP Länsi-Suomen toimitusjohtaja. Arkistokuva.
Kuva: Kari Lofhjelm

Etelä-Pohjanmaan, Länsi-Suomen ja Mouhijärven Osuuspankit suunnittelevat yhdistymistä vuoden 2027 alusta.

Yhdistymisessä muodostuvan uuden pankin nimeksi on tulossa OP Länsi-Suomi. Siitä tulee asiakasmäärissä mitattuna Suomen viidenneksi suurin osuuspankki ja omilla varoilla mitattuna maan neljänneksi suurin, jos fuusio toteutuu.

Hyvää äitienpäivää!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja videot Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä