Etelä-Korean virkasyytteeseen asetettu ja kapinoinnista syytetty presidentti Yoon Suk-yeol on määrätty vapautettavaksi vankeudesta. Tuomioistuin pääkaupunki Soulissa kumosi perjantaina hänen vangitsemismääräyksensä teknisten syiden takia.
Tuomioistuin katsoi, että rikossyytteet Yoonia vastaan oli nostettu siinä vaiheessa, kun hänen laillinen vangitsemisaikansa oli jo päättynyt. Yoonin asianajajat olivat pyytäneet helmikuussa vangitsemismääräyksen kumoamista, koska syytteiden nostamisessa oli viivytelty liikaa.
– Voidaan järkevästi tulla siihen tulokseen, että syyte nostettiin, kun syytetyn vangitsemisaika oli jo umpeutunut. Menettelyllisen selkeyden varmistamiseksi ja tutkintaprosessin laillisuuteen kohdistuvien epäilyjen poistamiseksi on sopivaa määrätä vangitseminen kumottavaksi, tuomioistuimen päätöksessä sanottiin.
Yoonin asianajajat kertoivat perjantaina, että presidentti on edelleen vangittuna oikeuden päätöksestä huolimatta.
– Syytetty vapautetaan vasta, jos syyttäjä luopuu oikeudestaan valittaa tai ei jätä valitusta määräajan kuluessa, kertoi Yoonin asianajaja Seok Dong-hyeon.
Yooniin kohdistuu sekä rikossyyte kapinoinnista että virkasyyte, jota käsitellään perustuslakituomioistuimessa. Yoon on tällä hetkellä pidätettynä virastaan.
Perustuslakituomioistuimen päätöstä virkasyyteasiassa odotetaan lähiaikoina. Oikeusoppineet pitävät hyvin todennäköisenä, että Yoon pannaan viralta. Jos näin tapahtuu, Etelä-Korean on pidettävä uudet presidentinvaalit 60 päivän kuluessa.
Rikosoikeudenkäynnin puolestaan odotetaan kestävän ainakin puoli vuotta. Kapinoinnista voidaan langettaa elinkautinen vankeusrangaistus tai teoriassa jopa kuolemanrangaistus.
Pidätettiin tammikuussa
Yooniin, 64, kohdistuvien syytteiden taustalla on presidentin joulukuussa julistama poikkeustila, joka syöksi maan poliittiseen sekasortoon. Parlamentti kumosi nopeasti Yoonin julistuksen, vaikka Yoon yritti estää kumoamisen lähettämällä sotilaita parlamenttiin.
Pian tämän jälkeen hänet pidätettiin virastaan ja asetettiin virkasyytteeseen.
Yoon pidätettiin tammikuun puolivälissä virka-asunnoltaan päiviä kestäneen jännitteisen tilanteen jälkeen. Presidentti vastusti aluksi pidätystä ja linnoittautui virka-asunnolleen, jonne lähetettiin lopulta tuhansia poliiseja.
Yoon on syyttänyt perustuslakituomioistuimen kuulemisessa opposition "pahantahtoisuutta" päätöksestään julistaa poikkeustila. Yoonin mukaan opposition kansanedustajien ainoa tavoite oli hänen hallintonsa kaataminen.
Yoon on Etelä-Korean ensimmäinen istuva presidentti, joka on ollut syytettynä rikosoikeudenkäynnissä.