Eparin verkkosivu on uudistunut. Verkkosivun osoite on silti edelleen epari.fi.
I-Medioiden molempien kaupunkilehtien, Seinäjoen seudulla ilmestyvän Eparin ja Vaasassa ilmestyvän Vaasan verkkosivut siirtyivät viime viikolla maakuntalehti Ilkka-Pohjalaisen sivustolle omiksi osastoikseen.
Lukijoille muutos näkyy esimerkiksi siten, että sivuston yläosan valikosta ”Valitse lehti” pääsee helposti valitsemaan, mitä lehteä haluaa lukea: Ilkka-Pohjalaista, Vaasa-lehteä tai Eparia.
Eparin verkkosivulla näkyvät selvästi Epari-logo ja lehden tunnusväri keltainen.
Keltaisesta valikosta pääsee valitsemaan esimerkiksi Eparin näköislehden eli viimeksi julkaistun digilehden.
Näköislehden sivulta pääsee sivun oikeassa laidassa olevan linkin kautta myös näköislehden arkistoon. Sitä kautta voi lukea aiemmin ilmestyneitä Epari-lehtiä vuosilta 2012–2024.
Kolme uutta toimintoa
Uudistus tuo lukijalle kolme uutta toimintoa. Ne ovat haku, artikkelien tallentaminen ja asiasanojen seuranta.
Keltaisessa valikossa olevasta Haku-painikkeesta voit etsiä hakusanalla artikkeleita. Esimerkiksi hakusana ”kalastus” antaa 226 osumaa, joista kolmantena listautuu Eparin viime viikon juttu Seinäjokeen istutetuista kirjolohista.
Haku-toiminto etsii osumia kaikista kyseisissä lehdissä julkaistuista artikkeleista. Sen vuoksi hakutulos saattaa tarjota luettavaksi myös Ilkka-Pohjalaisessa ilmestyneitä juttuja.
Ilkka-Pohjalaisessa on käytössä maksumuuri. Jos artikkelin yhteydessä on sininen tähti, se tarkoittaa, että pitää olla sivulle kirjautunut lehden tilaaja, jotta pääsee lukemaan kyseisen artikkelin.
Haun lisäksi muut uutuudet, artikkelien tallentaminen ja asiasanojen seuranta, vaativat kirjautumisen sivulle. Kirjautuminen ei kuitenkaan tarkoita lehden tilausta. Eparia voi lukea verkkosivulla edelleen ilmaiseksi.
Voit luoda itsellesi kirjautuessa tunnukset, jonka jälkeen pääset tallentamaan artikkeleita, joihin haluat palata myöhemmin. Kirjautuneena pääset myös kunkin verkkoartikkelin alalaidasta valitsemaan aiheita, joita haluat jatkossa seurata, esimerkiksi aiheita kuten ”Seinäjoki” tai ”tapahtumat”.
Entistä laajempi yleisö
I-Medioiden lehdissä ilmoittaville yritysasiakkaille uudistus tarkoittaa, että heidän mainoksensa saavat aiempaa laajemman yleisön.
Ilkka-Pohjalaiseen ostetut verkkosivun mainokset näkyvät jatkossa myös kaupunkilehtien eli Eparin ja Vaasan sivuilla, pois lukien muutamat erikoismainospaikat.