En­ti­ses­tä leik­ki­puis­tos­ta tehtiin niit­ty­leik­ki­paik­ka – "Rahaa säästyy ja luonto hyötyy"

Lapua
Niittyleikkipaikalla on hyödynnetty luonnon antimien lisäksi kierrätysmateriaaleja. Värikkäät tolpat ovat peräisin vanhoista keinuista.
Niittyleikkipaikalla on hyödynnetty luonnon antimien lisäksi kierrätysmateriaaleja. Värikkäät tolpat ovat peräisin vanhoista keinuista.
Kuva: Eelis Berglund

Vanha leikkipuisto on Lapualla muutettu uudenlaiseksi niittyleikkipaikaksi.

Maria Kylmäluoma Lapuan kaupungin viheraluepalveluista kertoo, että Konnontien varrella sijainnut leikkipuisto oli alueen useista leikkipaikoista vanhin ja peruskorjauksen tarpeessa. Kaikki leikkivälineet olisi pitänyt uusia, joten säästösyistä kaupunki päätti purkaa leikkipuiston.

Vielä on kesää jäljellä!

I-P Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä