En­ti­ses­sä Ar­bik­sen talossa alkaa re­mont­ti – Kan­sa­lais­opis­ton kurssit jär­jes­te­tään lop­pu­vuo­den ajan väis­tö­ti­lois­sa

Vaasa
Niin kutsuttu Kurténin talo on Kirkkopuistikon ja Hietasaarenkadun kulmassa.
Niin kutsuttu Kurténin talo on Kirkkopuistikon ja Hietasaarenkadun kulmassa.

Vaasan kansalaisopisto Alman tiloissa Kirkkopuistikko 15:ssä, entisessä Arbiksen talossa, alkaa peruskorjaus 1.4. Töiden pitäisi valmistua vuoden 2025 loppuun mennessä.

Korjauksen aikana Kirkkopuistikko 15 on suljettu asiakkailta, eikä tiloissa järjestetä kansalaisopiston kursseja. Väistötiloina ovat Alman päärakennus osoitteessa Raastuvankatu 31 sekä Raastuvankatu 33:n tilat (2. krs).

Korjauksen päätavoitteena on talotekniikan päivittäminen ja parantaminen. Peruskorjauksen yhteydessä ei tehdä merkittäviä tilamuutoksia, vaan rakennustekniset työt keskittyvät pääasiassa pintojen uusimiseen ja korjaamiseen ja ilmanvaihdon tehostamiseen.

Niin kutsuttu Kurténin talo valmistui Kirkkopuistikon ja Hietasaarenkadun kulmaan 1876. Kauppias Joachim Kurtén rakennutti sen asuin- ja toimistotiloikseen. Kivi- ja tiilirakenteinen rakennus koostuu kahdesta asuinkerroksesta, kellarista sekä ullakosta. Rakennuksen suunnitteli rakennusmestari August Lassell.

Kurténin talossa on toiminut aikojen saatossa muun muassa Waasan Osake Pankki ja Svenska samskola.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä