Elisan mukaan MTV kiel­täy­tyi eh­do­tuk­ses­ta jatkaa lä­he­tyk­siä jää­kie­kon MM-ki­so­jen yli

Helsinki

Teleoperaattori Elisan mukaan MTV on kieltäytynyt Elisan kirjallisesta ehdotuksesta jatkaa suoria lähetyksiä Elisan kaapeli-tv:ssä ja Elisa Viihteessä jääkiekon MM-kisojen yli.

Asiasta kertoo STT:lle sähköpostitse Elisan yhteiskuntasuhde- ja viestintäjohtaja Andrei Nahkala.

MTV:n kanavat lakkasivat eilen näkymästä suorana Elisan kaapeli-tv:n ja Elisa Viihteen kautta, sillä MTV irtisanoi jakelusopimukset Elisan kanssa.

MTV välittää ilmaiskanavillaan jääkiekon miesten MM-kisojen Suomen pelit, välierät ja loppuottelun. Kisat alkavat huomenna ja jatkuvat toukokuun loppuun asti.

Elisa on kertonut tarjoavansa yhtiön kaapeli-tv-verkon katsojille mahdollisuuden katsoa MTV:n ilmaiskanavia kiertotietä, sillä katsojat voivat tilata Elisa Viihde Mini -palvelun maksutta kuukaudeksi.

Palvelussa MTV:n ohjelmia voi tallentaa ja katsoa pienellä viiveellä. Palvelua voi käyttää esimerkiksi älytelevisiolla, Elisa kertoo.

Suomen lainsäädännön mukaan jääkiekon MM-kilpailut ovat yhteiskunnallisesti merkittävä tapahtuma, minkä vuoksi Suomen pelien tulisi näkyä maksuttomilta kanavilta.

MTV sanoi STT:lle tiistaina, että yhtiö täyttää velvoitteen jääkiekon MM-kilpailujen lähettämisestä jo antennijakelullaan, joka mahdollistaa sisältöjen vastaanottamisen käytännössä maksuttomasti koko Suomessa.

Elisan mukaan MTV ei tällä hetkellä huolehdi velvoitteen tosiasiallisesta toteutumisesta.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä