Dup­lan­tis ja Warholm mit­taa­vat pa­rem­muu­ten­sa 100 metrin juok­sus­sa

Ruotsin Armand Duplantis voitti Pariisin olympiakisoissa seiväshypyn kultamitalin. LEHTIKUVA / AFP
Ruotsin Armand Duplantis voitti Pariisin olympiakisoissa seiväshypyn kultamitalin. LEHTIKUVA / AFP

Ruotsin seiväshyppytähti Armand Duplantis ja Norjan aitajuoksijahuippu Karsten Warholm haastavat toisensa kaksintaistoon 100 metrin pikajuoksussa. Kauan odotettu sprinttikilpailu sai hiljattain virallisen vahvistuksensa, ja se järjestetään Zürichissä Timanttiliigan kisojen aattona 4. syyskuuta.

Pariisissa viime viikolla ylivoimaisen olympiakullan voittanut Duplantis, 24, villitsi olympiayleisöä tekemällä seiväsfinaalin lopussa vielä maailmanennätyksen 625. Warholm jäi 400 metrin aidoissa olympiahopealle, mutta 28-vuotias norjalainen on myös lajinsa ME-mies. Warholm kellotti kolme vuotta sitten Tokion olympialaisissa ilmiömäisen voittoajan 45,94.

– Olen superlatautunut. Olen harvoin odottanut kilpailua näin paljon, Duplantis sanoi aiemmin Aftonbladetille, kun näytöskisan huhut voimistuivat.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä