Dia­be­tes­lää­ke oli viime vuoden myydyin lääke

Semaglutidin käyttö on yleistynyt viime vuosina sekä tyypin 2 diabeteksen että lihavuuden hoidossa. Kuvassa Novo Nordisk -yhtiön Ozempic-lääke. LEHTIKUVA / Martti Kainulainen
Semaglutidin käyttö on yleistynyt viime vuosina sekä tyypin 2 diabeteksen että lihavuuden hoidossa. Kuvassa Novo Nordisk -yhtiön Ozempic-lääke. LEHTIKUVA / Martti Kainulainen

Diabeteksen ja lihavuuden hoitoon käytettävä semaglutidi oli viime vuoden myydyin lääke, tiedottaa Kela. Lääkkeen myynti kasvoi lähes kolmanneksella. Semaglutidia käytetään tyypin 2 diabeteksen hoitamiseen.

– Semaglutidin käyttö on yleistynyt viime vuosina sekä tyypin 2 diabeteksen että lihavuuden ja painonhallinnan hoidossa, Kelan erikoistutkija Kati Sarnola sanoo tiedotteessa.

Lisäksi myös esimerkiksi syöpälääkkeiden ja adhd-lääkkeiden myynti kasvoi viime vuonna. Syöpälääkkeiden myynti kasvoi kuusi ja adhd-lääkkeiden 17 prosenttia.

Aiempina vuosina Suomen myydyin lääkeaine on ollut nikotiini, jonka myynti väheni kymmenellä prosentilla edellisvuodesta. Lääkkeellisen nikotiinin myyntiluvut eivät kuitenkaan kerro nikotiinivalmisteiden kokonaismyyntimäärää, sillä lukuihin ei lueta esimerkiksi kovassa kasvussa olleita ei-lääkkeellisiä nikotiinipusseja.

Itsehoitolääkkeistä viime vuoden myydyimpiä olivat valtimotukoksen ehkäisyyn käytettävä asetyylisalisyylihappo, kipulääke ibuprofeeni ja ummetuslääke makrogoli.

Lääkkeiden kokonaismyynti oli viime vuonna Suomessa neljä miljardia euroa.

Tiedot käyvät ilmi Suomen lääketilastosta.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä