– Ihmiset lensi elokuvalavasteen näköisellä foliohäkkyrällä kuuhun vuonna 1969. Kaikkea ne NPC:t uskoo :D
Ilkka-Pohjalainen selvitti, millaisista eri aiheista Vaasan ja Seinäjoen Jodel-alustoilla keskusteltiin yhden vuorokauden aikana. Esiin nousi esimerkiksi yllä oleva Jodel-postaus eli jodlaus.
Jodel on alun perin saksalainen sovellus, jossa keskustellaan anonyymisti oman kaupungin keskustelufoorumissa. Jodel tarjoaa eri kaupunkien sisältöä käyttäjän sijainnin mukaan.
Sovelluksessa ei tarvita nimimerkkiä eikä tietoja käyttäjästä. Jodelissa on eri aiheryhmiin jaettuja kanavia, kuten tunnustuksia, kuntosali, korona ja kauneusvinkit. Ensimmäiseksi näytölle läjähtää pääkanava Main.
Kaupunkeja yhdistävät esimerkiksi seuranhaku ja ihmissuhdeongelmat
Vuorokauden aikana Jodelissa ehdittiin keskustella kaikenlaisista asioista. Osa aiheista puhutti sekä Vaasan että Seinäjoen viestiketjuissa.
Molemmissa ketjuissa esimerkiksi pohdittiin, miten alkoholia saisi parhaiten salakuljetettua festivaaleille.
Myös seuranhaku niin terassille, hengailemaan kuin treffeillekin ponnahti useamman kerran esiin. Lisäksi ihmissuhteet, tapailu ja hyvännäköiset ohikulkijat olivat suosittu puheenaihe.
Vakavampiakin aiheita nousi esiin. Etenkin Vaasan Jodelissa puhuttiin paljon uudesta elinkeinoministeri Wille Rydmanista, joka oli yksi vuorokauden suosituimmista puheenaiheista.
Jodelissa pyydettiin suosituksia hyvistä ravintoloista, walk-in-kampaajista, irtokarkeista, ajanviettotavoista, huulientäyttöpaikoista ja pakoputken pään vaihtopaikoista.
– Saako joulukinkkua ostettua mistään kesällä? pohti joku Seinäjoen Jodelissa.
Lisäksi sovelluksessa myytiin Ruisrock-lippuja, padelmailaa, junalippua ja puhelimen suojalasia.
Ilkka-Pohjalaisen uutinen herätti keskustelua Vaasan Jodelissa
Vaasassa keskusteltiin myös bensan hinnasta, autokorjaamoista, säästä, sähköpotkulaudoista ja ravintolan edustalla olleesta poliisiautosta.
Tuntemuksia jaettiin myös hyvästä ruoasta ja siivoukseen kohdistuvasta motivaation puutteesta.
Tapahtumien osalta esiin oli noussut Vaasa for ALL -mielenosoitus, jonka tarkoituksena oli osoittaa tukea Vaasassa töissä käyville maahanmuuttajille.
Lisäksi Ilkka-Pohjalaisen uutinen Tommi Mäen saunaravintolan rakentamisesta kirvoitti keskustelua. Jodlauksen kommenteissa ravintolan sijaan pohdittiin, järjestääkö jutun kirjoittanut toimittaja liikuntatunteja.
Arkipäiväisten jodlausten seasta löytyi myös päivityksiä vaikeista elämäntilanteista.
– Tulin syksyllä innoissani opiskeleen Vaasaan. En kuitenkaa oo kotiutunu ollenkaa ja työt täälä on ollut yhtä tuskaa. Itkettää ja haluaisin vaan pois, eräs jodlaaja kertoo.
Seinäjoen Jodelissa kaupattiin renkaiden vaihtoa ilman paitaa
Seinäjoella keskusteltiin asuntolainasta, iho-ongelmista, kirpputoreista, syyhystä ja mansikoiden hinnasta.
Tapahtumista keskustelua herättivät Tangomarkkinat ja Vauhtiajot.
– Mikä tänään on sujunut hyvin? kysyi eräs jodlaaja.
Kestoaiheet kuten baarit, ravintolat, ruoka ja alkoholi olivat pinnalla nytkin. Myös politiikka herätti taas keskustelua. Kärkkäistä kommenteista saivat osansa niin oikeisto kuin vasemmistokin.
Vakavampien aiheiden listalla oli esimerkiksi Ranskan levottomuudet.
Faktoja Jodelista
Suosittu nuorten ja nuorten aikuisten, erityisesti 18–30-vuotiaiden keskuudessa.
Suomessa Jodelia käyttää kuukausittain 300 000 suomalaista.
Jodelissa lähetettyjä viestejä kutsutaan jodlauksiksi.
Jodelin säännöissä kielletään muun muassa henkilökohtaisten tietojen ja sosiaalisen median tilien paljastaminen.
Lähde: Markkinoinnintrendit