Al-As­sa­din ryös­te­tys­tä kodista Da­mas­kok­ses­sa tuli het­kel­li­ses­ti näh­tä­vyys kan­sa­lai­sil­le

AFP:n mukaan ainakin kymmeniä ihmisiä kierteli Bashar al-Assadin perheen kodin huoneissa sekä talon suuressa puutarhassa. LEHTIKUVA/AFP
AFP:n mukaan ainakin kymmeniä ihmisiä kierteli Bashar al-Assadin perheen kodin huoneissa sekä talon suuressa puutarhassa. LEHTIKUVA/AFP

Syyrian pääkaupungissa Damaskoksessa kansalaiset ottivat sunnuntaina kirjaimellisesti kaiken irti presidentti Bashar al-Assadin hallinnon kaatumisesta.

Presidentin itsensä paettua perheineen Moskovaan, kuten venäläislehdet myöhemmin kertoivat tapahtuneen, tavalliset kansalaiset murtautuivat sisään al-Assadin perheen asuntoon ja ryöstivät kaiken, minkä ehtivät.

BBC:n paikan päällä kuvaamalla videolla näkyi, kuinka ihmiset kävelivät sisään ylelliseen asuntoon ja veivät sieltä pois tavaroita. Paljoa ei enää ollut jäljellä: ilmeisesti makuuhuoneesta oli viety myös sänky ja pukeutumispiirongin vetolaatikot.

Videolla eräs mies kantoi ulos ilmanvaihtolaitteen osaa; joku toinen oli ajanut aivan talon eteen jonkinlaisen minikuorma-auton, johon oli lastattu huonekaluja.

– Ihmiset riensivät sisälle (taloon) kostonhaluisina ja myös onnellisina siitä, että he olivat päässeet sisälle, BBC:n toimittaja kuvaili talon ulkopuolella.

Sosiaalisessa mediassa oli aiemmin kiertänyt video, jolla ihmiset ottivat mukaansa lautasia, vaatteita ja muuta käyttötavaraa. Videolla näkyi myös Louis Vuitton -merkillä varustettu pahvinen ostoskassi, joka kieli mahdollisesti al-Assadin vaimon Asma al-Assadin ylellisistä ostoksista.

"Tämä paikka oli meiltä kielletty"

Ryöstelyn päätyttyä talosta muodostui kansalaisille nähtävyys, kunnes kaupungin vallanneet kapinalliset määräsivät ulkonaliikkumiskiellon maanantaiaamuun asti. Uutistoimisto AFP:lle puhunut Abu Omar, 44, kertoi tunteneensa kutkuttavaa voitonriemua saadessaan kuljeksia entisen diktaattorin huoneissa.

– Otan valokuvia, sillä olen niin onnellinen voidessani olla keskellä tätä asuntoa, hän sanoi näyttäen kuvia puhelimestaan.

AFP:n mukaan ainakin kymmeniä ihmisiä, miehiä, naisia ja lapsia, kierteli huoneissa sekä talon suuressa puutarhassa.

Umm Nader, 35, sanoi tulleensa läheisestä kaupunginosasta katsomaan taloa.

– Tulin katsomaan tätä paikkaa, joka oli meiltä kielletty, sillä he halusivat meidän elävän köyhyydessä, hän sanoi AFP:lle.

Syyriaa on koetellut talouskriisi toisensa perään yli 13 vuotta kestäneen sodan ja länsimaiden pakotteiden seurauksena. Sen sijaan presidenttiparin ostoksista oli kerrottu sekä Syyrian oppositiomedioissa että kansainvälisissä medioissa, kuten Guardian-lehdessä.

Samaan aikaan Syyriasta raportoitiin äärimmäisen julmista ihmisoikeusrikkomuksista kuten kidutuksista maan vankiloissa ja pidätyskeskuksissa sekä kymmenientuhansien ihmisten katoamisista, kuten ihmisoikeusjärjestö Amnesty International kertoi tuoreessa Syyria-lausunnossaan.

Sunnuntai-iltana kerrottiin, että syrjäytetty presidenttipari olisi paennut Moskovaan ja saisi turvapaikan Venäjältä humanitaarisista syistä.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä