Ainakin 260 kuollut Intian len­to­tur­mas­sa – näin tur­ma­ko­nees­ta hen­gis­sä sel­vin­nyt mies kertoo ta­pah­tu­nees­ta

Air Indian matkustajalentokone syöksyi maahan asuinalueella Intian Ahmedabadissa torstaina. LEHTIKUVA/AFP/handout
Air Indian matkustajalentokone syöksyi maahan asuinalueella Intian Ahmedabadissa torstaina. LEHTIKUVA/AFP/handout

Ainakin 260 ihmistä on kuollut Intiassa torstaina iltapäivällä paikallista aikaa tapahtuneessa lentokoneturmassa, kertoo paikallinen poliisi. Lontooseen matkalla ollut matkustajalentokone syöksyi maahan heti noustuaan ilmaan Ahmedabadissa Intian länsiosassa.

Ilmailuviranomaisten mukaan Air Indian lentokoneessa oli yhteensä 242 ihmistä. Yksi koneessa ollut ihminen selvisi hengissä, kertoi uutistoimisto AFP:lle Gujaratin osavaltion hallinnon edustaja.

Kuolonuhrien joukossa on siten ainakin 19 maassa ollutta ihmistä. Kone putosi keskelle asutusaluetta, jossa oli paljon asuinrakennuksia sekä toimistoja.

Useat mediat muun muassa Intiassa ja Britanniassa kertoivat henkiinjääneen matkustajan olevan Britannian kansalainen Vishwash Kumar Ramesh.

– 30 sekuntia nousun jälkeen kuului kova ääni, ja sitten kone syöksyi maahan, mies kertoi Hindustan Times -sanomalehdelle sairaalavuoteeltaan.

Rameshin veli Nayankumar sanoi veljensä kertoneen, ettei tällä ole aavistustakaan, miten pääsi koneesta pois, kertoo puolestaan BBC.

Aiemmin paikallinen poliisi arvioi, että yksikään koneessa olleista ei olisi selvinnyt hengissä.

Kone törmäsi lääkäreiden rakennukseen

Paikalla oleva AFP:n toimittaja kertoo koneen syöksyneen sairaalan ja asuinalueen väliin. Paikallinen poliisiviranomainen on kertonut Reutersille, että lentokone olisi törmännyt lääkäreille tarkoitettuun majataloon.

Paikallinen lääkäri kuvailee AFP:lle lentokoneen nokan törmänneen ruokalarakennukseen, jossa lääketieteen opiskelijat söivät lounasta.

Haastateltavan mukaan ruokalarakennuksesta pelastettiin toistakymmentä opiskelijaa, jotka vietiin sairaalaan.

– Puolet koneesta törmäsi asuinrakennukseen, jossa lääkärit asuivat perheineen, Krishna-niminen lääkäri kertoo AFP:lle.

Hän kertoo nähneensä useita ruumiita romun joukossa.

AFP:n toimittaja näki onnettomuuspaikalla ihmisiä nostamassa ruumiita ja palomiehiä yrittämässä sammuttaa kytevää koneen hylkyä.

– Näimme ihmisten hyppäävän rakennuksesta toisesta ja kolmannesta kerroksesta pelastaakseen itsensä. Kone oli liekeissä, sanoo paikallinen asukas, joka ei halunnut nimeään julkisuuteen.

Hätäkutsu lennonjohdolle

Putoamisen syy ei toistaiseksi ole selvillä. Asiasta on aloitettu Intiassa virallinen tutkinta.

– Kone välitti mayday-hätäkutsun lennonjohdolle, mutta sen jälkeen koneesta ei enää vastattu, lausunnossa kerrottiin.

Viranomaisten mukaan kone putosi lentokenttään kuuluvan alueen ulkopuolelle. Sosiaalisessa mediassa on levinnyt videoita siitä, kuinka matkustajakone putoaa maahan asutusalueella, minkä jälkeen ilmaan nousee sankkoja savupilviä.

Ahmedabad kuuluu Gujaratin osavaltioon lähellä Pakistanin rajaa. Kaupungissa on AFP:n mukaan noin kahdeksan miljoonaa asukasta, ja sen vilkasta lentokenttää ympäröi tiheään asuttuja asutusalueita.

Matkustajissa useita kansalaisuuksia

Intian siviili-ilmailuviraston lausunnon mukaan koneessa olleista ihmisistä 12 oli miehistön jäseniä. Viraston mukaan miehistöön kuului kaksi lentäjää ja kymmenen matkustamohenkilökunnan jäsentä.

Air Indian mukaan turmakoneen matkustajista valtaosa oli Intian kansalaisia. Mukana oli myös yli 50 Britannian kansalaista sekä portugalilaisia ja yksi kanadalainen.

Kyseessä oli Boeing 787 -tyyppinen kone. AFP:n lähteen mukaan kyse oli ensimmäisestä Boeing 787 Dreamliner -malliselle koneelle sattuneesta onnettomuudesta.

Lentokonevalmistaja Boeing sanoi yhtiön hankkivan parhaillaan lisätietoja tapauksesta ja olevansa valmis tukemaan lentoyhtiötä.

Kuningas Charles antoi osanottonsa

Intian pääministeri Narendra Modi kuvaili lento-onnettomuutta viestipalvelu X:ssä "sanoinkuvaamattoman sydäntäsärkeväksi" uutiseksi. Britannian pääministeri Keir Starmer välitti tuoreeltaan osanottonsa uhrien omaisille.

Myös Air Indian hallituksen puheenjohtaja Natarajan Chandrasekaran sanoi välittävänsä osanottonsa uhrien omaisten perheille. Hänen mukaansa uhrien omaisille on järjestetty tukea ja heitä pidetään tilanteen tasalla.

Kuningas Charles sanoi lausunnossaan olevansa järkyttynyt onnettomuudesta. Kuningas lähetti onnettomuuden uhrien perheille rukouksia sekä syvimmät mahdolliset osanottonsa.

Myös Suomen pääministeri Petteri Orpo (kok.) ja ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) ovat esittäneet surunvalittelunsa tapahtuneesta.

Ilmoita asiavirheestä