Agents-yhtyeen musiikillinen johtaja, kitaristi ja sovittaja Esa Pulliainen kuoli lauantaina pitkän sairauden uuvuttamana kotonaan Vantaalla. Hän oli 69-vuotias. Kitaramaestron kuolemasta kerrottiin yhtyeen Facebook-sivuilla.
Pulliainen oli kitaristina perinnetietoinen tyyliniekka, joka soitti ja sovitti kaiken pieteetillä. Hän oli laajasti arvostettu pitkän linjan muusikko, joka loihti popin, rockin ja iskelmän yhdistelmästä laadukasta jälkeä niin studiossa kuin keikoillakin.
– Instrumusan esittäminen on mulle sikäli luontevaa, että olen paneutunut siihen koko ikäni. Melodialinjan soittaminen on mulle ihan toinen luonto, Pulliainen luonnehti STT:lle vuonna 2008.
Agents-yhtyeen laulusolistit vaihtelivat vuosikymmenten varrella, mutta bändiliideri Esa Pulliainen ja hänen basistiveljensä Kai Pulliainen soittivat Agentsissa yhtyeen koko taipaleen ajan, vajaan 50 vuoden ajan.
– Soittotyyli, jolla mä säestän solistia, ei sekään ole helppo. Joka sana pitää noteerata omassa soitossa alleviivaamalla, korostamalla ja välillä ottamalla solistisempaa roolia. Säestäminen on vaativaa, instrumentaali vielä vähän vaativampaa, Esa Pulliainen kuvaili.
"Silloin kolahti"
Pulliainen oli syntynyt Helsingissä uudenvuodenpäivänä 1957. Kesällä 1963 hän kuuli radiosta The Sounds -yhtyeen rautalankakappaleen Mandschurian Beat.
– Silloin kolahti. Se oli mulle kova herätys tähän hommaan, hän muisteli.
Pulliaisen läpimurto kitaristina tapahtui 1970-luvun lopulla yhtyeessä Tuomari Nurmio & Köyhien ystävät. Se oli koossa vain vuoden ja teki yhden albumin Kohdusta hautaan, josta tuli nopeasti yksi kotimaisen rockin klassikkoalbumeista.
Köyhien ystävien perinnöstä syntyi Agents, instrumentaalibändi, joka Pulliaisen johdolla naitti rautalankasointiin niin kaihoisaa Suomi-iskelmää kuin amerikkalaista rock 'n' rollia. Agentsin vokalistin tonttia hoitivat vuosien varrella muun muassa Rauli "Badding" Somerjoki, Topi Sorsakoski ja Jorma Kääriäinen.
Pulliainen totesi myöhemmin, että yhtyeen peräänantamattomuus yhdistettynä laajaan yleisöpohjaan toimivat Agentsin menestyksen perustana.
– Se oli puhdas työvoitto. Musiikkihan ei todellakaan ollut millään muotoa trendikästä, Pulliainen muisteli STT:lle orkesterin varhaisia aikoja.